Answer:
x=-5
Step-by-step explanation:
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
S I can
which linear equation due u want?
Answer:
Step-by-step explanation:
Thank your for revising and improving the image.
Assuming DF is a straight line,
Given E is the mid-point of DF
mCE = mGF
CE || GF
Then
mDE = mEF (E midpoint of DF)
Angle DEC = Angle EFG (corresponding angle, DF transversal of parallel lines CE and GF)
mCE = mGF (given)
Then triangles DCE and EGF are congruent by reason SAS (side-angle-side)