1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
2 years ago
6

Sam had $145 to spend on six books after buying them he had $13 how much did each book cost

Mathematics
1 answer:
Y_Kistochka [10]2 years ago
7 0

Answer:

The answer is 24.166666667.

Step-by-step explanation:

145 divided by 6 is 24.166666667.

You might be interested in
Which is the best prediction for the number of pages in a chapter that takes 18 minutes to read?
mario62 [17]

Answer with explanation:

Time taken by a person to read number of pages in a chapter= 18 minutes

It is not given what is the length of the page.So,we can't say exactly  how many pages can a person read by completely understading what is written in each page in a chapter.

So, to fully understand each and every page in 18 minutes you can read minimum number of pages from the option given.

Option A:⇒ 15, is most appropriate.

9 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 2 power x= 1, then find the value of x.​
Wewaii [24]

Answer:

x = 0

Step-by-step explanation:

2^x = 1

The only way a number can equal one when there's an exponent is when the exponent is 0

x = 0

2^0 = 1

4 0
2 years ago
**Jane found money in her pocket. She went to a convenience store and spent 1/4 of her money on chocolate milk, 3/5 of her money
valentina_108 [34]

Answer:

3/20

Step-by-step explanation:

1/1-1/4-3/5= (money spent)

1×4×5/(1×4×5)-1×1×5/(1×4×5)-3×1×4/(1×4×5)

20/20-5/20-12/20

(20-5-12)/20=3/20

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
One box of crackers costs $1.75. The crackers are advertised as “3 boxes for $5.25.” Which proportion can be used to represent t
Daniel [21]
A.  1/1.75 = 3/5.25 


Ignore this part I'm just trying to get at least 20 characters.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The unit rate of 9$ for 24 bagels pls!
KatRina [158]
When I do this the 0.38 per one bagel is rounded

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 9 breadsticks are being shared equally among 10 people what portion of breadsticks will each person get
    10·1 answer
  • The length of a bridge is 190 m. The length of each of Robert's paces is 80 cm.
    11·2 answers
  • How do you convert14/16 to a percent?
    9·1 answer
  • What is the mean absolute deviation for 545 620 775 775 810 905 950 and 1120
    13·1 answer
  • A rectangular prism has a length of 4 cm a width of 6 cm and a height of 3 cm what is it’s volume
    9·2 answers
  • The number of infielders on a baseball team is one less than three times the number of pitchers. if there are eleven infielders,
    15·1 answer
  • A plumber charges $15 for transportation and $40 per hour for repairs complete the expression that can be used to find the cost
    10·1 answer
  • What is -6p - 3 = 9 plz help quick​
    10·1 answer
  • cheryl says that when you add two negative numbers, the sum is always negative. is Cheryl's statement true of false?
    11·2 answers
  • Help the answers are CPCTC Definition of congruence SAS and SSS
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!