1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
3 years ago
5

Evaluate the expression 2n, if n = 4. first answer gets brainlist i'm on my exam now so im serious.

Mathematics
2 answers:
Firlakuza [10]3 years ago
5 0

<em>Answer:</em> 8

<em>Step-by-step explanation:</em>

2 × 4 = 8

DedPeter [7]3 years ago
4 0

Answer:

The answer is 8. 2n means 2*n, which is 2*4.

Step-by-step explanation

You might be interested in
How much is 89 km in miles?
laila [671]
89 km would be about 55.3 miles! that's the best answer, but if they want you to round then I'd say choose 55 miles
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
R = 850 cm, s = 250 cm and t=940 cm. Find the measure of ZS tothe nearest 10th of a degree
faust18 [17]

To find the measure of the s angle que are going use the cosine law because we know all the sides of the triangule:

s² = r² + t² - 2*r*t * cos(S)

Then solve the equation

s² -r² - t² = -2*r*t * cos(S)

arccos ((s² -r² - t² /-2*r*t)) = S

arccos (((250)² -(850 cm)²-(940 cm)² /(-2* 850 cm*940 cm) = S

14.9 = S

round to the nearest 10th of a degree

15º = S

5 0
1 year ago
Find the nonpermissible replacement for y in<br> this expression.<br> y + 9<br> y+7
BigorU [14]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Create a polynomial function in factored form that has the following characteristics: zero at x = 1, multiplicity of 2; zero at
Nataliya [291]
(x-1)^{2} (x+2)
3 0
3 years ago
The sum is not divisible by 5 and not divisible by 6.
PilotLPTM [1.2K]
<h2>SO. ?????????????????????</h2>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • The total bill at a restaurant was $58.25 and included a $12 tip for the server. What was the average spent per person prior to
    10·2 answers
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • 3. A cookie recipe calls for a cup of flour. Davonna docsn't want loftover cookies, so she
    15·1 answer
  • Determine whether the given binomial is a factor of the function f(x) = 2x^3 + x^2 - 25x + 12. Write factor or not a factor.
    11·1 answer
  • Find m<br> •23<br> •43<br> •65<br> •67
    11·2 answers
  • 3. Sylvia wants to go on a cruise around the world in 5 years. If she puts $50 into an
    5·1 answer
  • 5(−2) + (2−)2 <br> when =3 and =−2
    14·1 answer
  • How many minutes are there in 3 hours and 53 minutes
    6·2 answers
  • Find the next two terms:
    8·2 answers
  • Dwayne is 4 years older than Sarah. In 7 years the sum of their ages will be 48 . How old is Dwayne now?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!