1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
4 years ago
10

If rent to go charges you $30 for 300 miles what is the unit rate per 1 mile

Mathematics
2 answers:
stellarik [79]4 years ago
8 0

Answer:

$0.1 per mile.

Step-by-step explanation:

To know the unit rate per 1 mile you only need to divide: \frac{30}{300}

If you want you can see it as The Rule of Three:

If $30 cost 300 miles, How much will cost 1 mile?

$ 30 ---------- 300 miles.

  X  ------------     1 mile.

x = 1 mile . \frac{30}{300}

Wich results 0.1

lesantik [10]4 years ago
3 0

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

300 divided by 30 is 10

You might be interested in
Represente em uma reta numérica os conjuntos indicados abaixo (cada conjunto deve ser representado em uma reta numérica diferent
zmey [24]
La respuesta es C(-2,3) n(3,6)
3 0
3 years ago
Please help! I’ll give brainliest
Vilka [71]

Answer:

Step 1: Simplify both sides of the equation.

−7f=12

Step 2: Divide both sides by -7.

−7f

−7

=

12

−7

f=

−12

7

Step-by-step explanation

sorry for the answer like this i couldnt find the fractions but the answer is f=-12/7 sorry :(

6 0
3 years ago
What is the maximum number of possible extreme values for the function,
Len [333]
It is B4 so i know it is
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Somebody help me with this please!!
Slav-nsk [51]

Notice the following pattern:

2 - 0 = 2

6 - 2  = 4

12 - 6 = 6

20 - 12 = 8

It's reasonable to assume that consecutive terms in the sequence differ by increasing multiples of 2, so that for the next number (call it x) we expect to see

x - 20 = 10  ==>  x = 30

and for the number after that (call it y) we would see

y - x = y - 30 = 12  ==>  y = 42

4 0
3 years ago
Probability On a nearby pond, black and white ducks are swimming in groups of three. Use the table to find the experimental prob
miv72 [106K]

Answer:

There are only two choices, a black or white duck, so a coin is the best choice. To represent a set of possible outcomes, toss the coin three times. Repeat the experiment multiple times. To find the probability, divide the observed desired outcomes by the total number of trial

Step-by-step explanation:


6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Phase ________ of clinical testing is required by the FDA before drug approval and uses the greatest number of subjects.
    6·1 answer
  • PLEASE HELP WITH THE QUESTION IN THE PICTURE!!!
    5·1 answer
  • Which equation best shows that 454545 is a multiple of 151515?
    8·1 answer
  • How do you write 45 hundredths as a fraction and decimal
    13·2 answers
  • 0 .0346 as a fraction.
    9·1 answer
  • The price of a car was decreased by 25% to £1875. What was the price before<br> the decrease?
    13·1 answer
  • What is the measure of a base angle of an isosceles triangle if the vertex angle measures 38?
    6·1 answer
  • Han earns $35.00 for babysitting 4 hours. At this rate how much will he earn if he babysits for 7 hours
    5·2 answers
  • I already kknow this imao
    14·2 answers
  • I’m on Acellus and I have to combine like terms. I already got 12x but I can’t seem to get the next number. Can anyone help?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!