1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
10

If rent to go charges you $30 for 300 miles what is the unit rate per 1 mile

Mathematics
2 answers:
stellarik [79]3 years ago
8 0

Answer:

$0.1 per mile.

Step-by-step explanation:

To know the unit rate per 1 mile you only need to divide: \frac{30}{300}

If you want you can see it as The Rule of Three:

If $30 cost 300 miles, How much will cost 1 mile?

$ 30 ---------- 300 miles.

  X  ------------     1 mile.

x = 1 mile . \frac{30}{300}

Wich results 0.1

lesantik [10]3 years ago
3 0

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

300 divided by 30 is 10

You might be interested in
BRAINLIEST GIVEN TO BEST ANSWER
lbvjy [14]

Answer:

Slope = \frac{1}{4}

Step-by-step explanation:

Slope of a straight line passing two points (x_1,y_1) and (x_2,y_2) is given by the formula,

m = \frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

From the graph attached,

Line is passing through two points (20, 5) and (80, 20),

Therefore, slope of the line will be,

m = \frac{20-5}{80-20}

m = \frac{1}{4}

The slope is \frac{1}{4}.

3 0
2 years ago
I am thinking of a number. i will add four and then multiply it by five. the answer will be thirty five. whats the number?
kodGreya [7K]

Answer:

B. 3

Step-by-step explanation:

Let's make an equation for this. Our unknown number is x.

x

We are adding 4.

x + 4

Then multiplying by 5.

(x + 4) • 5

It will equal 35.

(x + 4) • 5 = 35

To solve this, divide both sides by 5.

(x + 4) = 7

Now subtract 4 from both sides.

x = 3

This is your answer.

Check this by plugging it back into our original equation.

(x + 4) • 5 = 35

(3 + 4) • 5 = 35

7 • 5 = 35

35 = 35

Your answer is correct.

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Ryan is planning a party for 138 people.Paper plates are sold in packs of twelve.How many packs of paper does ryan need to buy s
Artyom0805 [142]

Divide the number of people by the number of plates per pack:

138 / 12 = 11.5

He need to buy 12 packs of plates to have enough.

6 0
3 years ago
32 is 40% of what number
anzhelika [568]
40% = 40 / 100 = 0.4

32 is 40% of what

= 32 / 40

= 32 / 0.4

= 80


-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-

U can also use this equation to solve it.

32 = 40%x

Simplfy

= 32 = 2/5x

Flib the equation.

2/5x = 32

Multipy both sides by 5/2

(5/2) * 2/5x = (5/2) * 32

x = 80.

--------------------------------------------------------

\huge{\hbox{\boxed{\boxed{\boxed{\boxed{\boxed{\boxed{\boxed{\boxed{\hbox{So the answer is 80}}}}}}}}}}}


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help if can thank you :)
Evgesh-ka [11]
2*(1/2*8 inches*4 inches)+10 inches*4 inches
4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!! 98 POINTS AND BRAINLIEST!!!
    11·1 answer
  • the population of a country in 2005 was 25 million. In 2010 it was 31 million. estimate the population in 2020. Use the formula
    14·1 answer
  • Pham is shopping for a new TV. She wants to buy a 53-inch screen TV, which means the diagonal of the rectangular screen is 53 in
    7·2 answers
  • What’s 2(3x-1)+x-7=265
    6·2 answers
  • 6x5-3x3x3 divide by 3
    14·2 answers
  • James is playing his favorite game at the arcade. After playing the game 33 times, he has 88 tokens remaining. He initially had
    15·1 answer
  • What are the solutions of the quadratic equation? X2 = 7x + 4
    5·2 answers
  • Helpp please show work!
    11·1 answer
  • Math Problem for math class
    6·1 answer
  • Raya buys a van for £9500 plus VAT at 20%
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!