3 / (1/8) = 3 × (8/1) = 24
There needs to be 24 students on a team.
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
If <em>x</em> = -1, you have
2(-1) + 3 cos(-1) + <em>e</em> ⁻¹ ≈ -0.0112136 < 0
and if <em>x</em> = 0, you have
2(0) + 3 cos(0) + <em>e</em> ⁰ = 4 > 0
The function <em>f(x)</em> = 2<em>x</em> + 3 cos(<em>x</em>) + <em>eˣ</em> is continuous over the real numbers, so the intermediate value theorem applies, and it says that there is some -1 < <em>c</em> < 0 such that <em>f(c)</em> = 0.
The slope would be -1 because of the x