1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goldfiish [28.3K]
2 years ago
11

What is the maximum number of turns in the graph of f(x) = 2x² – 2r²+71-25,

Mathematics
1 answer:
AnnZ [28]2 years ago
4 0

Answer:

1 it's a parabola

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write the nth term of the following sequence in terms of the first term of the sequence.
ZanzabumX [31]

Answer:

a(n) = 1 + 7(n-1)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The temperature in Minneapolis at 9
Valentin [98]

The Temperature at noon was 0° Because -8 + 8 = 0

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
9dx10=240 pls hurry
vaieri [72.5K]

Answer:

2.6 or \frac{8}{3}

Step-by-step explanation:

9d×10=240

÷10        ÷10

9d =24

÷9      ÷9

2.6 or \frac{8}{3}

8 0
2 years ago
1 3 9 10 TIME REI 25: Consider the function y = asin(bx), where a > 0 and b>0. Which change compresses the graph verticall
Lelu [443]

Making the value of 'a' smaller, but still positive, will make the graph be compressed vertically.

Let's say a = 1 is the initial value. If we update it to a = 0.5, then the graph will be half as tall as it used to be, so it's compressed by a factor of 1/0.5 = 2.

The value of b determines the period of the sinusoidal function.

8 0
3 years ago
Question 5- Please help. Using a piece of pizza explain what arc length and area of the sector mean in two to three sentences.
pickupchik [31]

Answer:

You'd have to look at the size of the pizza and then measure the size of the arc for each slice. The slice of pizza is how many topping is on it. The sector is how much pizza you are consuming from the center to the crust. The arc is the crust around the pizza.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Can u please help me with number 9
    9·1 answer
  • Melanie has 384 folders does the Place evenly into 7 piles how folders were placed into the last pile
    12·1 answer
  • The perimeter of the square is the same as the perimeter of the rectangle.
    14·2 answers
  • Please help! The question is in the picture!
    7·1 answer
  • 53.02 in expanded notation
    15·2 answers
  • Solve for x <br> if you do ill give brainliest
    14·2 answers
  • write two addition sentences where the sum is positive. in each sentence, one addend should be positive and the other negative
    14·1 answer
  • Plz help i been asking way too much and brainiest
    7·2 answers
  • Can someone answer this for me please and ASAP!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!