1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Afina-wow [57]
2 years ago
11

What is the slope of the line through (–4, 3) and (5, 3)?

Mathematics
2 answers:
Sloan [31]2 years ago
5 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Yakvenalex [24]2 years ago
3 0

Slope of the line is 0.

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Calculate the slope of the line using the equation (y2 - y1)/(x2 - x1)

x1 = -4, x2 = 5, y1 = 3, y2 = 3

⇒ m = (3 - 3)/(5 - -4) = 0/9 = 0

You might be interested in
Please help asap, no rocky!
Naddika [18.5K]
No, because it has a constant rate of change
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression when x = 2, y = 5, and z = 4.
Stolb23 [73]

10y+x²

10(5)+(2)²

10(5)+4

50+4

54

Therefore, the expression has a value of 54.

5 0
2 years ago
Michael's total sales last month
Evgesh-ka [11]
His commission rate would be 4%
480/12000=.04
7 0
1 year ago
Lena purchased a prepaid phone card for $20. Long distance calls cost 21 cents a minute using this card, Lena used her card only
slega [8]

<u>Answer:</u>

37 minutes

<u>Step-by-step explanation:</u>

Lena has 20 dollars. 20 - 12.23 = 7.77

Lena has $7.77 dollars left.

We divide this by .21 to see how many minutes her call was.

7.77 ÷ .21 = 37

Rate as Brainliest and Thanks plz

5 0
3 years ago
Tiffinay plans to use 275 dollars. She wants to buy 3 pants for 42 each and 5 shirts for 27 dollars each she will pay taxs it wi
Zielflug [23.3K]

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

$42 × 3 = $126

$27 × 5 = $135

$126 + $135 = $261

$275 - $261 = $14

$14 - $6.50 = $7.50

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the following statement as a conditional statement. All rectangles have four sides.
    6·2 answers
  • What is the first quartile of this data set?<br> 10, 11, 12, 15, 17, 19, 22, 24, 29, 33, 38
    8·2 answers
  • Carlita has 2 1/2 pounds of turkey, the cherries are 1/4 equal to the turkey, and the chocolate drips are .35 equal to the cherr
    14·1 answer
  • Write the base four representation for 18 to 23 inclusive
    12·1 answer
  • Using the order of operations, what is the last calculation that should be done to evaluate 4(8 - 6)5² - 6 ÷ (–3)?
    12·2 answers
  • What is the slope of the line described by the equation below?
    9·1 answer
  • Exercise 3
    12·1 answer
  • Which store has the better buy? Pet Smart sells 20 pounds of pet food for $13.99 or Chewy sells 50 pounds of pet food for $37.99
    12·1 answer
  • Please help I will give Brain!!
    13·1 answer
  • Find the volume of a regular cube if the length of a side is 10 cm. (Hint: V = I³.)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!