30/2 = 15
15 x 5 = 75
The number is 75.
To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
We can find the slope of a line given two points from the formula
m = (y2-y1)/(x2-x1)
= (-2--1)/(-12--8)
= (-2+1)/(-12+8)
=-1/-4
= 1/4
If they don't intersect then there is no solution and the lines are parrell.
Answer:
432 cards and 72 stickers
Explanation:
1 pack=12 cards + 2 stickers
So if we want 36 packs..
36 packs=433 cards + 72 stickers
We times everything by 36!