1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
10

Complete the equation and tell which property you used (3x10)x8=_x(10x8)

Mathematics
1 answer:
Ganezh [65]3 years ago
6 0
Hi there!
I'm just gonna answer this and explain as I'm doing it.

So we have (3x10)x8= __x(10x8)
Well, first we look at what they did. They couldn't have changed the equation, but just moved things around.
Now, assuming you know your properties, I'm gonna go ahead and answer it.
(3x10)x8=3x(10x8)
^^
I used the Associative property, which basically says that when 3 or more #s are multiplied, the answer doesn't change no matter how you group the numbers. See how they just moved the numbers around, and only swapped the 3 for the 8?
 
Hope this helped!
You might be interested in
Can someone help me?
Savatey [412]

Answer:

4.5>2.89

Step-by-step explanation:

This question is asking for the comparison between the values of both numbers. 4.5 is greater than 2.89, and this can be written as 4.5>2.89

6 0
2 years ago
An equation is shown below:
Dahasolnce [82]
Part A: first multiply 2 by x and -3, then combine the like terms, after that add 6 from both sides, then subtract 6x from both side, the answer is -5.
 4x + 2(x-3) = 4x + 2x - 11
          4x +2x -6 = 4x + 2x - 11
           6x -6 = 6x - 11
           6x = 6x -11 +6
         6x = 6x -5
          6x-6x= -5 
         0 = -5 
 part B) add the like terms
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the function, d(t) = 50t, the variable t represents which of the following? Select all that apply. input output function i
Nikitich [7]

Answer:

Input

Independent variable

Step-by-step explanation:

we know that

<u>Independent variables</u>, are the values that can be changed or controlled in a given model or equation

<u>Dependent variables</u>, are the values that result from the independent variables

we have the function

d(t)=50t

In this problem

This is a proportional relationship between the variables d and t

The function d(t) represent the dependent variable or the output

The variable t represent the independent variable or input

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of (3/10)3
Elenna [48]

Answer:

\frac{9}{10}

Step-by-step explanation:

In this question, one is asked to multiply a fraction by a whole number, first model the question.

\frac{3}{10}(3)

In a situation like this, one multiplies the whole number by the numerator (number) over the fraction.

\frac{3*3}{10}

Simplify,

\frac{9}{10}

A common error that people make is that they will multiply both the numerator and denominator by the whole number, this is the same as multiplying the answer by (1), thus it is incorrect.

6 0
2 years ago
Is 9.521521521 rational or irrational
enyata [817]

If the numbers after the decimal terminate, yes, it's rational.

9.521521521 = 9,521,521,521 / 1,000,000,000

If they don't terminate, but the pattern continues (which I suspect is the case here), yes, it's still rational.

If <em>x</em> = 9.521521521…, then

1000<em>x</em> = 9521.521521521…

Subtract <em>x</em> from this to eliminate the fractional part:

1000<em>x</em> - <em>x</em> = 9521.521521521… - 9.521521521…

999<em>x</em> = 9512

<em>x</em> = 9512/999

If they don't terminate, but the pattern does <em>not</em> continue, meaning the next few digits could be something random like

9.521521521<u>19484929271283583457</u>…

then the number would be irrational.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • In sakura’s garden, for every 5 red flowers, there are 10 yellow flowers. There are a total of 75 yellow and red flowers in her
    7·1 answer
  • Find the average high and low temperature for the week
    7·2 answers
  • Troy has already cycled 13 kilometers this year, plus he plans to cycle 1 kilometer during each trip to work. How many trips wil
    5·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!
    14·1 answer
  • Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
    7·1 answer
  • Can someone make sure the first 3 questions are correct and help me on the 4th one?
    14·1 answer
  • In rhombus LMNO, the diagonals intersect at X. If mZLMO =<br> 32°, find mZMLO.<br> m.
    12·1 answer
  • PLEASEE HELP I ONLY HAVE ONE CHANCE !! BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Sjon mixed 3 3/8 cups of red grapes with 4 1/2 cups of green grapes. He then divided the grapes into bags with 1/2 cup of mixed
    7·1 answer
  • Alex saved x dollars.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!