Answer:
1/12
Step-by-step explanation:
1/4÷ 3= 1/4 x1/3=1/12
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer:
i think it is 1.5
Step-by-step explanation
because 5 tenths is equal .5 and adding 1 unit which is adding on one which should equal 1.5
Answer:
which one do you need?
Step-by-step explanation:
Answer:
The options provided do not have the correct answer. Read below.
Step-by-step explanation:
Given a 10 by 10 grid model means that there are exactly 100 individual squares present. This shows that each square is equal to 1%.
None of the options provided gives us 12% of the model.
The first option results in 50%, the second results in 5%, third option results in 0.5% and the last option results in 2%.
For 12% we can shade 12 squares completely, half of 24 squares etc.
I hope this answer helps.