1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nimfa-mama [501]
2 years ago
5

1. Find the product. Your answer should be in simplest form.

Mathematics
1 answer:
svp [43]2 years ago
3 0

Answer:

1) 24

2) 21/2 = 10 1/2

3) 2/5

Step-by-step explanation:

1) We have 2 2/3 * 9, to solve this we have to know that in multiplications we multiply the numerator from the first fraction times the numerator from the second fraction, and the denominators are multiplied too.

We also know that 2 2/3 = 8/3, because we multiply 2 times the denominator and then we add that result plus the numerator.

So now we have:

8/3 * 9 = 72/3 = 24

2) We do the same thing than in problem 1.

We have -4 1/2 * -2 1/3, so first we change them:

-4 1/2 = -9/2 and -2 1/3 = -7/3, so we have:

-9/2 * -7/3 = 63/6 = 21/2 = 10 1/2

3) We have 1/3 ÷ 5/6, to divide we can flip the second fraction and just solve it as a multiplication:

1/3 * 6/5 = 6/15 = 2/5

You might be interested in
Find the gradient of the line joining the points P(2,5) and Q(4,-2).​
liq [111]
Answer is -7/2

Gradient or slope is found by change in y over change in x.
Or
(y2 - y1) over (x2 - x1)

So
(-2 -5) over (4-2)
= -7/2
6 0
1 year ago
Product is a 12 ounce bottle of generic mouthwash that sells $4.39 product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost $2.79 w
Anna35 [415]
Hi there,
To compare we can look at the amount of (ounces)
A: 12         B:24
so as it appears B wins this part
Now price 
A: $ 4.39       B:$2.79
A is relatively expensive than B
B is cheaper with more ounces
A is less ounces and relatively expensive
which one would you buy?
5 0
3 years ago
Solve each equation.
jeka94
A: 8293
B:8393738283737383838373738
C:82837282073
D:9193
8 0
3 years ago
Cora arrived at school at 7:55 am She left for 1 hour for a doctors appointment. She was dismissed from school at 3:15 pm. How l
algol [13]
7 hours and 20 min, hope this helps mark me the brainliest
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nicola buys a bouquet of 8 sunflowers for $18 What is the cost of 1 sunflower?
Sever21 [200]

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($18) by the amount of flowers (8.)


7 0
3 years ago
Other questions:
  • AC = 22, BC = x + 14, and AB = x + 10.<br>Find x.​
    12·2 answers
  • Round to the nearest tenth 20.3
    13·2 answers
  • You are petitioning the city to hold a march for a 1 mile stretch of street. The street is 45 ft wide and each sidewalk is 5 ft
    15·1 answer
  • Elle ordered some large pizzas and some medium pizzas for a party. In all, she ordered 18 pizzas. Large pizzas cost $14, and med
    12·1 answer
  • The intersection of a 3-dimensional solid with a plane
    12·1 answer
  • The aspect ratio (the ratio of screen width to
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER THIS ASAP
    11·2 answers
  • Please help me fast .
    12·1 answer
  • What is the radius of a circle with a Circumference of 64 pi yards?
    8·1 answer
  • Select the correct answer from each drop down-menu.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!