Answer:
I think it is F
Step-by-step explanation:
133.857142857 I’m not completely sure
Answer:

Given:
5 pounds rice cost $2.49
To Find:
Cost of 9 pounds rice
Step-by-step explanation:
5 pounds rice cost $2.49
1 pound rice will cost $ 
So,
9 pounds rice cost = 1 pound rice cost × 9
= $
= $0.498 × 9
= $4.482
Answer:
Company B is the better deal. Diego will save $31.5.
Step-by-step explanation:
First, find the area of the rectangle: 45*30=1350 sq.ft.
Next, find out how much it will cost for Company A: $3.9 for 2 x 5 ft (10 sq.ft)
Divide 1350 by 10 to see how many of their sod rolls will fit into his yard=135.
Multiply $3.9 by 135=526.5$
Do the same with Company B: $150 for 450 sq.ft plus $45 delivery.
Dived 1350 by 450 to see how many rolls= 3
Multiply $150 by 3= $450, then add $45= $495
Subtract Company B's $495 from Company A's $526.5= $31.5 <-how much Diego saved.