Answer:
A $0.29
Step-by-step explanation:
4 dozen donuts is 48 donuts. (A dozen is 12 so 4 times 12 is 48). $13.92 divided by 48 is $0.29.
Answer:
The function is represented by
.
Step-by-step explanation:
In this case, we must observe that total cost of the dog (
) is the sum of two components: i) <em>Fixed cost</em> (
) - Adoption fee, ii) <em>Variable cost</em> (
) - Daily cost of feeding the dog, both measured in US dollars.
In addition, we suppose that variable cost is directly proportional to the number of days that Kirstin owns her dog. That is:


Where:
- Number of days that Kirstin owns her dog, measured in days.
- Daily feeding costs, measured in US dollars per day.
If
, then:

The function is represented by
.
Answer:
i believe its d
Step-by-step explanation:
Answer: 5
example:
4-2=2+8=10/2
=(2)
I’m not sure search it on goggle lol