You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Step-by-step explanation:
M + P + C = 13.5
6M + 3P + C = 48.50
OM + 2P - C = O
2P = C
Therefore, there are 6 pounds of meat, 2.5 pounds of potatoes, and 5 pounds of carrots.
Answer:
The system of equations is
![x+y=15](https://tex.z-dn.net/?f=x%2By%3D15)
Step-by-step explanation:
Let
x------> the number of videos of new releases
y-----> the number of classics videos
we know that
------> equation A
------> equation B
Using a graphing tool
Solve the system of equations
Remember that the solution of the system of equations is the intersection point both graphs
The intersection point is ![(4,11)](https://tex.z-dn.net/?f=%284%2C11%29)
see the attached figure
therefore
the number of videos of new releases is ![4](https://tex.z-dn.net/?f=4)
the number of classics videos is ![11](https://tex.z-dn.net/?f=11)
Answer:
5/4
Step-by-step explanation: