Answer:
3/8
Step-by-step explanation:
8/8-5/8= 3/8
The answer is A. u do the othe angle and add it to the fisrt one
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel
Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
The answers on the right are in reverse order to the questions on the left.
I find it easier to see if I have a picture.
Answer:
y = 2x - 5
Step-by-step explanation:
The slope for a parallel line is the same as the slope in the given equation. Therefore the slope of the new line will be 2 m= 2
use that slope and (2, -1) to find b
-1 = 2(2) + b
-1 = 4 + b
-5 = b
Plug m and b into y = mx + b
y = 2x - 5