1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
14

In eight months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate.

Mathematics
2 answers:
Strike441 [17]3 years ago
5 0

Yes I’m just getting home so I’ll text your number again soon
PolarNik [594]3 years ago
4 0

Answer:

Step-6.95 gallons in 1 month


You might be interested in
Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
dimaraw [331]
$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
5 0
3 years ago
Real numbers are always rational numbers
DiKsa [7]
Yes, real numbers are always rational numbers
8 0
2 years ago
1. Maggie keeps track of daily bird sightings. The table below shows the number and type of swans that were seen in one day. Wha
Vitek1552 [10]

Answer:

hello! i just did this problem and the answer is 12.2%

Step-by-step explanation:

first we need to add all of the swans together, then from there you take the amount of mute swans and divide it by the sum of all the swans! finally, multiply by 100 to convert into a percent and round it to 12.2%

hope this helped plz give me brainliest! <3

8 0
2 years ago
First, rewrite 14/25 and 11/20 so that they have a common denominator. Then, use &lt;, =, &gt;
muminat

Answer: 14/25 = 56/100

               11/20 =  55/100

               14/25 > 11/20

Step-by-step explanation:

The least common multiple of 20 and 25 is 100.

(100 = 20*5, 25*4)

So we can take the common denominator 100.

14*4/25*4 =56/100. ∴14/25 = 56/100

11*5/20*5  =55/100. ∴11/20  = 55/100

56>55

∴56/100 > 55/100

∴14/25 > 11/20

Hope it's good;)

7 0
3 years ago
The final cost of a sale item is determined by multiplying the price on the tag by 75%.which best describes the function that re
AnnZ [28]

Answer:

4V = 3U

Step-by-step explanation:

The final cost of a sale item is determined by multiplying the price on the tag by 75%.

Let us assume that the final cost of the sale item is V and the price on the tag is given by U.

Then the equation that best describes the function that represents the situation is V = \frac{75U}{100} =\frac{3U}{4}

⇒ 4V = 3U  (Answer)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A base angle of an isosceles triangle measures 30, and the length of one of the legs is 12. What is the length of the altitude d
    10·1 answer
  • A 50 kg person is standing on a bathroom scale in an elevator moving upward.
    8·1 answer
  • Help please. i am confused
    11·1 answer
  • Select 2 ratios that are equivalent to 7:10
    7·1 answer
  • A box of popcorn weighs 15/16 pounds. The box contains 1/3 buttered popcorn and 2/3 cheesy popcorn. How much does the cheesy pop
    14·2 answers
  • Is -6 over 7 a whole number a integer number or a rational number
    6·2 answers
  • The following is an example of what type of sequence? 3, 11, 19, 27, 35…
    13·1 answer
  • Round 8,624 to the nearest thousand
    13·2 answers
  • In a wildlife preserve, a random sample of the population of 150 raccoons was caught and weighed. The results, given in pounds,
    8·1 answer
  • Which expression is equivalent to (x+3)+y
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!