$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
Yes, real numbers are always rational numbers
Answer:
hello! i just did this problem and the answer is 12.2%
Step-by-step explanation:
first we need to add all of the swans together, then from there you take the amount of mute swans and divide it by the sum of all the swans! finally, multiply by 100 to convert into a percent and round it to 12.2%
hope this helped plz give me brainliest! <3
Answer: 14/25 = 56/100
11/20 = 55/100
14/25 > 11/20
Step-by-step explanation:
The least common multiple of 20 and 25 is 100.
(100 = 20*5, 25*4)
So we can take the common denominator 100.
14*4/25*4 =56/100. ∴14/25 = 56/100
11*5/20*5 =55/100. ∴11/20 = 55/100
56>55
∴56/100 > 55/100
∴14/25 > 11/20
Hope it's good;)
Answer:
4V = 3U
Step-by-step explanation:
The final cost of a sale item is determined by multiplying the price on the tag by 75%.
Let us assume that the final cost of the sale item is V and the price on the tag is given by U.
Then the equation that best describes the function that represents the situation is
⇒ 4V = 3U (Answer)