1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
2 years ago
10

What is an equation of the line that passes through the point (3, -8) and has slope -2?

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]2 years ago
7 0

Answer:

i know

Step-by-step explanation:

you need to know where the y axis lands

You might be interested in
Cassie’s score in a card game is 4 points away from zero. If Juanita’s score is the opposite of Cassie’s and is a negative value
zysi [14]
-4 is juanitas score.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
And the options are:
andreyandreev [35.5K]
They aren't similar because they're not proportional (the sides do not form equal ratios)<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A group of middle school boys have a mean height of 167 cm and a range of 164 cm to 169 cm. A group of high school boys have a m
Alex787 [66]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

hh  

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have been given the task of transporting 3,000 apples 1,000 miles from Appleland to Bananaville. Your truck can carry 1,000
chubhunter [2.5K]
If the truck can carry 1000 apples at a time, Bananaville is 1000 miles away from Appleland and you pay one apple per mile, then it's impossible to deliver any apple to Bananaville, because on 1000 miles you'll pay 1 apple * 1000 miles = 1000 apples as a tax. So no matter if you go once, twice, three times or a hundred times there - you'll be never able to deliver any apple.

Answer: The highest number of apples you can get to Bananaville is 0.
4 0
3 years ago
Find the nth term of each of the sequences.<br> (a) 16, 19, 22, 25, 28, ...<br> (b) 1,3,9,27,81,...
juin [17]

Answer:

a) 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, 37, 40

b) 1, 3, 9, 27, 81, 243, 729, 2187

<h3>Explanation:</h3>

a) Add 3 on every number.

b) Multiply every number by 3.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The function f(x) is represented by this table of values .Match average rate of change of f(x) with corresponding intervals
    6·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • 75% of a number is 120. What is 40% of the number? A. 36 B. 64 C. 138 D. 225
    12·2 answers
  • Write the vector u as a sum of two orthogonal vectors, one of which is the vector projection of u onto v, proj,u
    15·1 answer
  • Find the nth term of each of the sequence: 1, 3, 9, 27, 81, ...​
    14·1 answer
  • Arithmetic sequence for 8 11 14 17 expression
    5·1 answer
  • inclusive of a 6.7% sales tax, a simone ring sold for $1707.20. Find the price of the ring before the tax was added.
    8·1 answer
  • PLEASE HELP. I NEED THE ANSWER
    13·2 answers
  • I need help. Ive been on the test for a while
    6·2 answers
  • At an auto repair shop. 3.5 hours of labour costs $311.50. What is the labour
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!