1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LUCKY_DIMON [66]
3 years ago
8

Help please,thank you (question 20)

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
3 0

There are four properties involving multiplication that will help make problems easier to solve. They are the commutative, associative, multiplicative identity and distributive properties. Multiplicative Identity Property: The product of any number and one is that number. For example 5 * 1 = 5.

You might be interested in
if a person invests $290 at 6% percent annual interest, find the approximate value of the investment at the end of 15 years
Ostrovityanka [42]

$695.00 would be your answer :)

3 0
2 years ago
Why did populist party want to have a silver standard instead of a gold standard?
PtichkaEL [24]
The Democratic party wanted to have a silver standard
4 0
3 years ago
Given that BCA = 15° and mangle DCE = 38°, find ACE.
Olenka [21]
A 37 is the answer okay

6 0
2 years ago
What is the answer to this??<br> thank u if u help me! :)
solong [7]
I think it’s 3 I’m not sure
5 0
2 years ago
Chareese reflects figure RSUT over the y-axis and then rotates the reflected figure 180 about the origin, resulting in figure A.
rewona [7]
Accurate. A reflection will change the direction the vertices trace around the figure. A rotation preserves the change.<span>
</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to these question<br> 1:1/3y-1/2=5<br> 2:5n+1/2=1/6
    7·1 answer
  • How do you write the equation of the line of y-3 = -2(x + 5) if the slope is 2/3
    7·1 answer
  • 8th grade: identify the transformation from the original figure to the image
    9·2 answers
  • A pakage of 5 pairs of inclated gloves cost $29.45 what is the unit costof the pairs of gloves
    10·1 answer
  • 45 Points!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Priya asked each of five friends to attempt to throw a ball in a trash can until they succeeded. She recorded the number of unsu
    12·1 answer
  • What is 65+78 i cant find any answer and my teacher is being a cool
    14·2 answers
  • The price of n tickets to a concert is 8n + 9 dollars. What is the cost in dollars for 7 tickets to the concert
    14·1 answer
  • The dot plot shows the wing lengths in millimeters for ten birds.
    10·2 answers
  • -6x+5y=1 <br> 6x+4y=-10<br> what is the answer to this problem by elimination
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!