1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
9

Putting square tiles on the floor cost $6.50 per square foot. Determine the cost of putting down a 12 by 12 square foot floor pl

an.
Mathematics
1 answer:
Svetradugi [14.3K]3 years ago
3 0

Answer:

12 × 12 = 144 square foot

1 square foot = $6.50

144 square foot = $6.50 × 144

= $936

You might be interested in
A 70 cm long stick is cut into two parts in such a way that the longer part is 20 cm longer than the shorter part. How long is e
Pachacha [2.7K]

Answer:

The longer part is <u>45 cm</u> long and the shorter part is <u>25 cm</u> long.

Step-by-step explanation:

Given:

A 70 cm long stick is cut into two parts in such a way that the longer part is 20 cm longer than the shorter part.

Now, to find the length of each part of the stick.

Let the shorter part be x.

So, the longer part is x+20.

Total length of the stick = 70 cm.

Now, to get the length of each part we solve an equation:

(x)+(x+20)=70\\\\x+x+20=70\\\\2x+20=70\\\\Subtracting\ both\ sides\ by\ 20\ we\ get:\\\\2x=50\\\\Dividing\ both\ sides\ by\ 2\ we\ get:\\\\x=25.

<em>The length of the shorter part is 25 cm.</em>

Now, substituting the value of x:

x+20\\\\=25+20\\\\=45\ cm.

<em>The length of longer part is 45 cm.</em>

Therefore, the longer part is 45 cm long and the shorter part is 25 cm long.

6 0
3 years ago
Untitled Question *
klasskru [66]
Answer:
c
hope it helps
6 0
3 years ago
Pat ran 18/24 of the distance to the park what is the fraction in simplest form
Nikitich [7]
18/24 can both be divided by 6, so it's 3/4
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which type of rigid transformation is shown?
drek231 [11]

Answer:

we need more info

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
After 4 new students joined a class, the class had 32 students.
AleksandrR [38]

Answer:

32-4=n or 4+n=32

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of the composite figure?<br><br> _?_ Cubic inches
    9·2 answers
  • Answer these question plz
    9·1 answer
  • What is the distance between the origin and the point (5, 12)? If necessary, round your answer to two decimal places.
    6·1 answer
  • If y varies directly as x, find the constant of variation if y = 22 and x = 2.
    14·1 answer
  • An automobile club reported that the average price of regular gasoline in a certain state was ​$2.61 per gallon. The following d
    8·1 answer
  • Sam is thinking of retiring from his job after many years of faithful service. During the last 35 years at his job, his annual s
    14·2 answers
  • A 6 pound package of chicken costs $12.66 what is the cost per pound
    9·1 answer
  • 3. Carl earned 8 x + 7 dollars this week mowing
    9·2 answers
  • Quadrilateral LMNO is similar to quadrilateral PQRS. Find the measure of side QR.
    9·2 answers
  • Calculate the perimeter of this shape.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!