1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
13

Find the value of cos(a-(π/4)), where cos(a)= -(1/3), and π/2

Mathematics
1 answer:
alexgriva [62]3 years ago
3 0

Answer:

Hi .

i just want say it is very easy for chinese students

if you have any question you cloud

add my wechat .we can make good friend!

You might be interested in
Sometimes subtraction involves borrowing. <br><br> true or false
Sergio [31]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Students at Hampton Middle School sold T-shirts as a school fundraiser. Sylvie asked 12 random seventh-grade students how many T
natulia [17]

Answer:

4.1 shirts

Step-by-step explanation:

Mean can be found by adding all data points and dividing that by the total amount of data points.

There are 12 students selling shirt, which gives you 12 data points.

So (3+4+8+5+2+5+0+5+3+4+3+7)/12 = 4.083...

Which rounds to 4.1 shirts

6 0
2 years ago
Ann made a scale drawing of a theater. The scale she used was 1 inch : 7 feet. The stage is
hjlf

Answer:

  • 4 in

Step-by-step explanation:

<u>Use ratios and solve:</u>

  • 1 in ÷ 7 ft = x in ÷ 28 ft
  • x = 28/7 in
  • x = 4 in
4 0
2 years ago
How do i factor x^3+3x^2
Mariulka [41]
All you need to do is pull out the common factor of x^2:
x^3+3x^2=x^2(x+3)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
a rectangle skate park is 60 yards long and 50 yards wide. plans call for increasing both the length and width of the park by x
lora16 [44]
Don't know what the question is asking but the are for the skate park would be 3000
6 0
2 years ago
Other questions:
  • The value of y varies directly with x, and y = 3 when x = 1.<br><br> Find y when x = −5.
    7·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • What is 8 21/40 I don't understand how to do it
    14·2 answers
  • List 3 values that would make this inequality true. Y-30&lt;43
    14·1 answer
  • What is the length of segment AB? (Please Help)
    12·1 answer
  • URGENT!!!! Find the m&lt;2.
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!! SEE PICTURE BELLOW
    6·2 answers
  • 16x - 77 = 115<br><br>What is the answer​
    8·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points ( 10 , − 6 ) (10,−6) and ( 8 , − 16 ) ? (8,−16)?
    15·1 answer
  • Please help me fast ​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!