1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
atroni [7]
3 years ago
11

Brian borrowed a 20 foot extension ladder to use when he paints hes house. If he sets the base of the ladder 6 feet from the hou

se, as shown below, how far up will the top of the ladder reach?round to one decimal place.

Mathematics
2 answers:
iren [92.7K]3 years ago
7 0

Answer:

It is 20.9feet

Step-by-step explanation:

Harlamova29_29 [7]3 years ago
3 0

Answer:19.1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!
agasfer [191]
2 times x -4=12
2x-4=12
Let x= 8
(2.8)-4=12
16-4= 12

So the answer is 8
8 0
2 years ago
6th-grade math DUE IN 5 MIN
Veseljchak [2.6K]

Answer:

272?

Step-by-step explanation:

10 x 8 = 80

12 x 16 = 192

192 + 80 = 272.

Not sure

3 0
3 years ago
Two girls scout troops are completing a wilderness campouts. The blue troops hikes 2/3 mile every 1/2 hour. The yellow troop hik
sergejj [24]

Answer:

<em>Yellow troop will complete the hike faster than blue troop</em>

<u>Blue troop hikes 1.33 miles in 1 hour</u>

<u>Yellow troop hikes 2.25 miles in 1 hour</u>

Missing portion:

Since the final statement is missing, so we will find how much distance can the troops travels in 1 hour and which troop can complete the hike faster.

Step-by-step explanation:

As given in the statement:

Blue troops travels \frac{2}{3} miles ever \frac{1}{2} hour:

\frac{1}{2} hr = \frac{2}{3} miles

1 hr = \frac{(2)2}{3}

1 hr= \frac{4}{3} miles = 1.33 miles

Blue troop hikes 1.33 miles in 1 hour

Yellow troops travels \frac{3}{4} miles ever \frac{1}{3} hour:

\frac{1}{3} hr= \frac{3}{4} miles

1 hr = \frac{(3) 3}{4} miles

1 hr =\frac{9}{4} miles =2.25 miles

Yellow troop hikes 2.25 miles in 1 hour

<u><em>Yellow troop will complete the hike faster than blue troop</em></u>

7 0
3 years ago
Social Security tax that is 6.2% of his gross pay Medicare tax that is 1.45% of his gross pay state tax that is 19% of his feder
Olegator [25]

Answer:

option d

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The penny size of a nail indicates the length of the nail. The penny size d is given by the literal equation d=4n−2, where n is
sleet_krkn [62]
D=4n-2, d+2=4n-2+2, d+2=4n
(d+2)/4=(4n)/4, 1/4d+1/2=n
n=1/4n+1/2

size 3=
n=1/4*3/1=3/4, 3/4+1/2=5/4=1 1/4
size 3=1 1/4

size 6=
n=1/4*6/1=6/4, 6/4+1/2=8/4=2
size 6=2

size 10=
n=1/4*10/1=10/4, 10/4+1/2=12/4=3
size 10=3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • URGENT NEEDS TO ME SUBMITTED BY MIDNIGHT!! The ratio of girls to boys in Mr. Hansen’s class is 4:5. The ratio of girls to boys i
    11·1 answer
  • What is the answer to 9-(6-(-2))*(-9)
    8·2 answers
  • If you have 76 and eight tenths of fabric and you want to cut into 7 pieces how how long will the pieces be?
    5·1 answer
  • the height, h cm, of a table is measured s 72cm correct to the nearest centimeters. conplete the following statement to show the
    11·1 answer
  • Find the complement of the angle shown. Find the supplement of the angle shown
    5·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated gloves costs $26.76. What is the unit price of the pairs of gloves?​
    11·1 answer
  • Misha used 1/4 of a carton of 12 eggs to make a omelet.How many eggs did she use?
    11·2 answers
  • We found that Juan’s investment account can be modeled by the function, c(x) = 7x2 - 6x + 5, in thousands of dollars. What was J
    14·2 answers
  • Jarvis is planning a birthday party for his little brother. He buys 10 toy cars for $3 each and 10 chocolates for $1 each to be
    11·1 answer
  • Find the missing side of the triangle​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!