1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notka56 [123]
2 years ago
7

Find the opposite of 1/3 and negative -7/12

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]2 years ago
8 0
The opposite of 1/3 = -1/3
the opposite of -7/12 = 7/12
You might be interested in
Find each measure! Please please help me!!! 40 points!! No files!!!
ANTONII [103]

Answer:

44º

44º

136º

22º

Step-by-step explanation:

If you want i can explain in the comments.

5 0
2 years ago
Each side length of a triangle is 4 cm. What type of triangle is it?
KIM [24]
Equilateral, because the sides are equal
3 0
3 years ago
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45. ​ What is the unit price per kilogram?
kotykmax [81]
The unit price per kg is $5, to find this divide the 9 kilograms into the price $45 the answer is what each kilogram is worth
6 0
3 years ago
Find the surface area of a rectangular prism that is 16 inches long, 12 inches wide, and 5 inches high.
liubo4ka [24]
You have to times all the numbers together to get the surface area.
So that means you have to do 16*12*5.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. Amoud University has 400 students whom 150 are girls, the ratio of girls to boys is?
artcher [175]
There is 350 boys the the ratio is 2 (or 2 1/2) boys for every 1 girl
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The metro theater has 20 rows of seats with 18 seats in each row tickets cost $5 the teaters income in dollars if all the seats
    5·1 answer
  • Need help with simplifying
    14·1 answer
  • Please help with both questions
    9·1 answer
  • When 3 liters of oil are removed from an upright cylindrical can, the level falls by 10cm. Find the radius of the can
    8·1 answer
  • Need answer. pls help​
    8·1 answer
  • Help me please my math didn’t teach me this!
    10·1 answer
  • Martin uses 5/8 of a gallon of paint to paint 4/5 of a wall what is the unit rate at which Martin paints per gallon?
    11·1 answer
  • HELP PLEASE ILL GIVE YOU BRAINLEST IF U GIVE ME THE CORRECT ANSWER FOR THE QUESTION IN THE PIC
    8·1 answer
  • For what value of n is In - 11 + 1 equal to 1?
    11·1 answer
  • PLSS HELP ME WITH THIS!! 25 POINTS!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!