1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
10

Express the area of the entire rectangle.

Mathematics
1 answer:
Alexxandr [17]3 years ago
4 0
2X+9
Combine like terms
You might be interested in
PLEASE HELP FAST!! ILL MARK AS BRAINLIEST!! Graphing is the best choice when solving for the following system:
Sedaia [141]
False. You can find the solution more quickly by solving the system algebraically.

-4x + 2y = 18

Since y=-3x+4,
-4x + 2(-3x+4) = 18
-4x - 6x + 8 = 18
-10x = 10
x = -1
y = -3x+4 = 7
8 0
3 years ago
you deposit $2,000 in an account that earns simple interest. after 6 months the account earns $210 in interest. what is the annu
Luden [163]

Answer:

21%

Step-by-step explanation:

210 is 10.5% of the amount that is for 6 months doubling it will make it 420 that is 21% of the total amount of 2000.

8 0
3 years ago
A bag contains 5 red marbles, 6 blue marbles and 9 yellow marbles.
lilavasa [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

The total number of marbles is 20

Question A

P(Red) = 4/20 = 1/5

P(yellow) = 9/20

P(Red then Yellow) = 1/5 * 9/20 = 9 / 100

Question B

P(B) = 6/20

P(B again) = 5/19 because you  have 1 less total plus 1 less blue.

P(B and B) = 6/20 * 5/19

P(B and B) = 30/ 380 = 3/38

7 0
3 years ago
Determine the inverse of the function. (show work please)
uysha [10]

Answer:

This is easy -- it's just a list of steps.  At this level, the problems are pretty simple.

Let's just do one, then I'll write out the list of steps for you.

Find the inverse of f( x ) = -( 1 / 3 )x + 1

STEP 1:  Stick a "y" in for the "f(x)" guy:

y = -( 1 / 3 )x + 1

STEP 2:  Switch the x and y

                   ( because every (x, y) has a (y, x) partner! ):

x = -( 1 / 3 )y + 1

STEP 3:  Solve for y:

x = -( 1 / 3 )y + 1 ... multiply by 3 to ditch the fraction ... 3x = -y + 3 ... ditch the +3 ... subtract 3 from both sides ... 3x - 3 = -y ... multiply by -1 ... -3x + 3 = y ... y = -3x + 3

STEP 4:  Stick in the inverse notation, f^( -1 )( x )

f^( -1 )( x ) = -3x + 3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Miriam has a bamboo plant that is 20 centimeters tall. The plant grows at a rate of 2 centimeters a week. Which recursive formul
    14·1 answer
  • 20 PTS WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
    8·1 answer
  • You walk six miles every two days . How many miles do you walk in one week? Explain how you got your answer
    12·2 answers
  • I'm back.... Can someone please help me with these two problems?
    13·2 answers
  • What is the value of x? Enter your answer in the box. °
    7·1 answer
  • 4+9=−2−3 <br><br> What is the solution to the equation above?
    14·1 answer
  • A soccer tournament was designed with 512 teams where an eighth of the teams were eliminated after each round. Write a function,
    10·1 answer
  • The first term of a geometric sequence
    11·1 answer
  • Find an expression for (tn) , the nth term in each<br><br> 1,2,3,4,5,...<br><br> HELLLLPPP
    5·1 answer
  • Solve for x.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!