1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
3 years ago
10

What is the 7 term in the sequence below? 3, 12, 48, 192, ...

Mathematics
2 answers:
avanturin [10]3 years ago
7 0

Answer:

12288

Step-by-step explanation:

its a geometric sequence where each term is 4 x the term before it

so the 7th term = 3 *4^6 = 12288

ser-zykov [4K]3 years ago
5 0

the answer is 12,288

You might be interested in
7. A triangle has sides with lengths of 10 metres,
Kay [80]

Answer:

It is not a right triangle.

Step-by-step explanation:

We can prove this by Pythagorean theorem because it represents to a right triangle.

Pythagorean theorem:

a² + b² = c²

Now substitute the values.

Note: the longest side will represent c

So,

a = 10 m

b = 16 m

c = 20 m

10² + 16² = 20²

The objective here is to make them equal.

100 + 256 = 400

356 ≠ 400

They are not equal so it is not considered a right triangle.

7 0
3 years ago
If the original pair of a pair of shoes is $80 but a sign above the shoes reads “ Sale - 20% discount”, then what price would a
solong [7]

Answer:

A. 64

Step-by-step explanation:

The shoes are 80 dollars.  We get a 20% discount

Discount = 80*20%

                = 80*.20

                  =16

The sales price = original price less the discount

                          = 80 -16

                           = 64

6 0
3 years ago
Scientists say we should sleep 3/8 of a day.How about many hours is this
meriva
9 hours because 8 x 3 = 24 and 3 x 3 = 9
7 0
2 years ago
Functions quiz on khan. G(-4)=
kherson [118]
-4g is what I got if ur evaluating
If it’s something about slope I got -4
5 0
3 years ago
What is the slope of a line that passes through the points. (-2, 3) and (4, -12)?
Crank

Answer:

5/2

Step-by-step explanation:

5/2

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please hurry I need help
    9·1 answer
  • Each side of a square office is 4 meters long. It will cost $69.44 per square meter to replace the carpet in the office. What wo
    8·1 answer
  • Answer this for my sister
    13·1 answer
  • Find an equation for the line with slope m=6/5 and which goes through the point (15,8)
    14·1 answer
  • Simply <br><br> 1/2-3(1/2+1)^2<br><br> Enter your answer,as a simplified fraction, in the box
    7·1 answer
  • Plzzzzzzzzzzzzz help me giving 30 points i asked this question too much.
    15·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • -6(m - 828) = -72 <br> solve for m<br> m=___
    9·2 answers
  • An emergency room (ER) nurse noticed that there are an unusually high number of motor-vehicle accident injuries in the month of
    6·1 answer
  • I need help finding the surface area of this composite figure.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!