1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
3 years ago
5

A cube has six sides that are numbered 1 to 6 the sides number 1 2 and 5 or green the sides number 3 4 and 6 red what is the pro

bability of rolling the Cube getting a green or even number
Mathematics
1 answer:
Arisa [49]3 years ago
6 0

Answer:

5 / 6

Step-by-step explanation:

The green numbers: 1, 2, 5

The even numbers: 2, 4, 6

Since 2 is an overlap, we'll only count it once.

Total outcomes: 6

Successful outcomes: 5

Probability: 5 / 6

You might be interested in
The lengths of the sides of a right triangle can be described by the equation a2 + b2 = c2, where a and b are the lengths of the
Luden [163]
An isosceles triangle contains an 2 identical sides and a hypotenuse. The hypotenuse of an isosceles triangle measures √2 as compared to its sides which is 1. In conclusion, to get the sides of an isosceles triangle when given the length of its hypotenuse, divide the length of its hypotenuse by √2 and you should be able to get the length of its sides.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Excel - Using the charts below how would I create an equation to calculate the cost for the other years using the annual API
Len [333]
<h3>Explanation:</h3>

If we assume that the given cost of iPhone 6s (gray cell) is cell O114, then the cells around it get filled with formulas that calculate what the column header tells you.

Cell P114 is the ratio of this year's CPI to last year's, so will have the formula ...

  =N114/N113

Cell Q114 is the annual inflation rate. You can express this different ways, but the usual way is as a percentage. A percentage change is calculated as ...

  ((new value) -(old value))/(old value) × 100%

This can be rearranged to ...

  ((new value)/(old value) -1) × 100%

Of course, the ratio (new value)/(old value) is the one in column P, so the formula for cell Q114 is simply ...

  =P114-1

with the cell formatting is set to <em>show the value as a percent</em>.

___

The cell phone costs that go in column O can make use of the ratio calculated in column P, or they can be formulated using the CPI directly. Either way, the previous year's cell phone cost is the current year's cost divided by the ratio in column P. That is, cell O113 could be either of ...

  =O114/P114

  =O114/N114*N113

_____

Of course, once you put these formulas in the cells at the bottom of the table, you must fill them upward so they calculate values for previous years. The attachment shows a recreation of a small part of your table, with the formula bar showing the formula in the highlighted cell.

3 0
3 years ago
Hgunginwn v snvsdngsnanfanvsnsnshnsknbsjnjspejgnjdbhkjdkjf<br><br><br><br> whats sleep
Rasek [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

when you lay down and close your eyes

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which values of a, b, and c represent the answer in simplest form?<br><br> 7/9 * 4/9 = a b/c
myrzilka [38]

Answer:

Option 2: A=1, B=3, C=4

Step-by-step explanation:

  1. 7/9÷4/9  = 7/9*9/4
  2. cancel 9 on each side
  3. =7/4
  4. = 1 3/4

4 0
3 years ago
Ali's dog weighs 8 times as much as her cat. Together, the two pets weigh 54 pounds. How much does Ali's dog weigh?
Ilya [14]
I did 54/8 because you are multiplying D×8 and the product of 54/8= 6.75 so yeah the answer is 6.75
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Exponential Functions
    10·1 answer
  • Please help me!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Please help answer this question idk if im right or not
    15·1 answer
  • How much simple interest is earned on $2000 at 4% interest for 6 months?
    12·1 answer
  • a speaker worth $12500 is offered for sale at $12000 what percent discount is offered during the sale?
    13·1 answer
  • Find midpoint of 1,-3 and -1,-1
    11·1 answer
  • Find the unit rate demonstratied in the graph below need help asap
    13·1 answer
  • Susana runs 2 3/4 miles every 1/4 hour. Enter the number of miles Susana can run in 1 hour
    12·1 answer
  • Mohamed packs food in a cooler for a camping trip. He makes
    5·1 answer
  • 8. Rachel and Sabine belong to different local gyms. Rachel pays $35 per month and a one-time
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!