You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Every person in the US.
Step-by-step explanation:
- If a selection of logo artists are asked whether they like or not the new logo, their answer will represent only the opinion of a specific group of artists of the US, and this is <u>not the objective of the beverage company</u>,who wants to know if people from the United States like their logo.
- If 3,800 children age 5-15 are asked whether they like the logo or not, their opinion will only represent the opinion of some children in the US, whose age is between 5 and 15, and again, this is <u>not the objective of the beverage company</u>,who wants to know if people from the United States like their logo.
- Finally, the population (which by definition includes all the elements under study, in this case, all the people in the US) will be defined by all people in the US: if the company wants to know if people from the US like their new logo, they must take into account that, the population under study is all people, and not a biased selection of it.
Answer:
Explain in your own words how knowledge of algebra is important when solving trigonometric equations.
Step-by-step explanation:
Answer:
54.5454%
Step-by-step explanation:
6/11=0.545454545454 and that as a percentage is 54.5454%