1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
12

Please help please please please

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
8 0
It is a low posabilaty
You might be interested in
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
A beverage company wanted to see if people in the United States liked their new logo. Which choice best represents a population?
olga55 [171]

Answer:

Every person in the US.

Step-by-step explanation:

  • If a selection of logo artists are asked whether they like or not the new logo, their answer will represent only the opinion of a specific group of artists of the US, and this is <u>not the objective of the beverage company</u>,who wants to know if people from the United States like their logo.
  • If 3,800 children age 5-15 are asked whether they like the logo or not, their opinion will only represent the opinion of some children in the US, whose age is between 5 and 15, and again, this is <u>not the objective of the beverage company</u>,who wants to know if people from the United States like their logo.
  • Finally, the population (which by definition includes all the elements under study, in this case, all the people in the US) will be defined by all people in the US: if the company wants to know if people from the US like their new logo, they must take into account that, the population under study is all people, and not a biased selection of it.
3 0
3 years ago
Explain the importance of factoring and substitution while solving trigonometric equations
marshall27 [118]

Answer:

Explain in your own words how knowledge of algebra is important when solving trigonometric equations.

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
I took $6.00 off an $11.00 item. What % got taken off. How do I figure that out?
jeka94

Answer:

54.5454%

Step-by-step explanation:

6/11=0.545454545454 and that as a percentage is 54.5454%

8 0
3 years ago
A shuttle bus makes 4 round trips between two shopping centers each day the bus holds 24 people if the bus is full on each one w
QveST [7]
48 is your answer:):);)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • How many grams does she need to add to the snack mix to make 2 kilograms
    10·2 answers
  • The average distance from sun to venus is 67237910 miles. The average distance from the sun to Earth is 92955807 miles. Which st
    13·1 answer
  • Justin collected data from his classmates on the type of condiment they prefer on their sandwich. Base on the data collected, if
    14·2 answers
  • What is the steps to this problem<br> 5X-X=28
    11·2 answers
  • An attic floor is shaped like a triangle with a height of n yd and a base of 6 yd. Which expression represents the area of the f
    6·1 answer
  • Can someone help me out
    6·1 answer
  • On the number line, which point is closest to <br> A. A<br> B. B <br> C. C <br> D. D
    11·2 answers
  • You spend 10 minutes playing video games. You then spend 1-hour doing homework. Write the ratio of the amount of time spent play
    11·1 answer
  • What times what is -10 but when added is -3
    12·2 answers
  • Alyssas resting heart rate is 50 beats per minute. Her target exercise rate is 325% of her resting rate. What is her target rate
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!