1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
3 years ago
11

The measure of angle θ 7pi/6 is . The measure of its reference angle is °, and sin θ is

Mathematics
2 answers:
Vikki [24]3 years ago
6 0

<span>The reference angle is closest to the x-axis.
I will assume the above is 7pi/6. That would be a reference angle of pi/6, and the sin in the 3rd quadrant is negative, so the sin theta = - 0.5</span>
anygoal [31]3 years ago
3 0

Answer:

the correct answer for plato is

The measure of its reference angle is 30 °, and sin θ is -1/2

.

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Devin's Crackers will make 7,536 ounces of cheese crackers next year. The company plans to put the crackers into 48-ounce boxes.
Arturiano [62]

Answer:

157 boxes

Step-by-step explanation:

Take the total amount of ounces to be made, and divide by the 'size' of the box. with 7,536 ounces to be made and the boxes being 48 ounces: 7536/48 will equal 157 boxes filled.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 3 and 8 tenths as a decimal
BartSMP [9]
3.8 is it as a decimal

6 0
3 years ago
Joe went shopping and purchased a pair of pants for $56 and a pair of shoes for $45. The tax in Joe's city is 4%. How much will
Nimfa-mama [501]

Answer:

$105.04

Step-by-step explanation:

First add $56 plus 45$ and you will get $101, then times $101 and 1.04 together.

Your answer should be $105.04.

6 0
2 years ago
Find the exact value of sin (pi/3 + pi)
Nadya [2.5K]

Answer:umm I think to do that you need to สะเดมแคพสพว เุ่ะมำงกรด พรพเ่พยวพ

Step-by-step explanation:ระะทืะยะะืะนะทะ ถระทพนดทเรทเสเยเสเรเาดยเสะมะนเสเร้าเสพ

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is not a solution of -4 &lt; x
Gnesinka [82]

Answer:

-5

Step-by-step explanation:

because it is less than -4 when it is suppose to be more than-4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?
    8·2 answers
  • Solve the system of equations
    7·1 answer
  • Is this sum rational or irrational? Explain.
    15·1 answer
  • Libby reads 32 pages in 16 minutes. How many pages can Libby read in an hour?
    5·1 answer
  • What is 230 divided by 2
    13·2 answers
  • Swaziland has the highest HIV prevalence in the world : 25.9% of this country’s population is infected with HIV. The ELISA test
    8·1 answer
  • If the divisor is 40 what is the least three digit dividend that would give a remainder of 4
    11·1 answer
  • A school raised a total of $1,648 to purchase new books. The money raised will be shared equally among 8 different classrooms. W
    15·2 answers
  • Z/oom meeting now here is the stuff<br> ID: 593 447 7104<br> PW: isEnb5
    15·1 answer
  • Jackie's Diner sold 15 milkshakes last week. 12 of the milkshakes had whipped cream on top. What percentage of the milkshakes ha
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!