1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
2 years ago
5

There were 15 apples in a bowl. Dan used some apples to make a pie. Now there are 7 apples in the bowl. How many apples did Dan

use.
Mathematics
2 answers:
Leni [432]2 years ago
5 0
15 - 7 = 8 So Dan used 8 apples so there is 7 apples left
Murrr4er [49]2 years ago
5 0
Dan used 8 apples to make a pie. 15 - 8 = 7
You might be interested in
The point-slope form of a line that has a slope of –2 and passes through point (5, –2) is shown below.
Ilya [14]

Answer:

y =-2x+8

Step-by-step explanation:

We have a point and a slope

(5,-2)  and m =-2

The slope intercept form of a line is

y = mx+b

y = -2x+b

Substitute in the point

-2 = -2(5)+b

-2 = -10+b

Add 10 to each side

-2+ 10 = -10+10 +b

8 = b

The equation is

y =-2x+8

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
INSCRIBED ANGLES PLZ HELP ASAP
Taya2010 [7]
The answer is 46°.

The measure of an inscribed angle is equal to (1/2) the measure of the intercepted arc. 

That means that, since ADC is 23 degrees, doubling that gives you 46 degrees, the measure of the intercepted arc.

Central angles are equal to the measure of the intercepted arc, which in this case is the same arc we just calculated.

Therefore it's 46.
4 0
2 years ago
Explain how to form a linear combination to eliminate the variable y for this system. 2x - 3y = 3 5x + 2y = 17A)Multiply the fir
jonny [76]
We aer goint to eliminate the x's
multiply first by -5 and 2nd by 2
so that is B
7 0
3 years ago
Nut Mix Michael and Kevin return to the candy store, but this time they want to purchase nuts. They can't decide among peanuts,
Harrizon [31]
2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
8 0
3 years ago
Una tienda virtual ofreció el 15% de descuento el dia de su aniversario.ese dia Jorge compro una lavadora que regularmente cuest
makvit [3.9K]

Answer:

unooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • X×9=y, y-70=11 , y=?​
    14·2 answers
  • 1/2 divided 1/4 Help me​
    13·2 answers
  • What is the solution to the equation 3(x-1)-2(2x+1)=8(x-1)
    9·2 answers
  • . Yesterday you wanted to make an enormous batch of rolls, so you borrowed some special yeast from your aunt's top-secret bread
    15·1 answer
  • Algibric equations that equal 13
    12·1 answer
  • Find the measurement indicated in each parallelogram.<br> VH=3x+4<br> VX=7x+3<br> find VX
    13·1 answer
  • John has 4/5 gallon of paint. He uses half of that paint for a project. How much paint does John use for his project?
    5·2 answers
  • What is the range of the function y =-5x +1 when the domain is {- 4/5, -1, 2/5}
    5·1 answer
  • A carpenter has two nails. One of the nails is 3/8 of an inch long; the other is 1/3 of an inch long. What is the difference in
    8·2 answers
  • 18x3 + 6x2y - 9x2 - 3xy <br><br> factor completely
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!