1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lilit [14]
3 years ago
9

Who is Albert Einstein and i need for a essay so far i have

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
7 0
Albert Einstein was born in Germany in 1879.He died by refusing surgery.
You might be interested in
Perform the indicated operation and write the answer in the form a + bi.
Doss [256]

Answer: .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve the system of equations.
dolphi86 [110]

Answer:

the answer is b

b works for each equation

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please help asap 30 pts
motikmotik

Answer:

20 or D.

Step-by-step explanation:

You simply plug in the values given for a and b:

4(5)+7(-3)+3(5)-2(-3) = 20-21+15+6=20

So, your answer is 20.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the shaded region of the figure
Alborosie
So we're looking at two rectangles, one cut out of the other, so all you do is find the area of the big one, base times height equals area, minus the area of the small one, base times height equals area. So the equation you have to solve for is this,

Area=(12.6X14)-(3X8.4)
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone plz help me I will give brainliest
Brut [27]

Answer:

$33.81

Step-by-step explanation:

Strawberries = $2.49 Per Pound (Bought 3)

Blueberries = $3.19 Per Pound (Bought 2)

Pineapples = $4.99 Per Pound (Bought 4)

So we have to multiply each price with the number of fruits bought.

So, For Example, Strawberries: <em>$</em><em>2</em><em>.</em><em>4</em><em>9</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>7</em><em>.</em><em>4</em><em>7</em>

After you did all three individually, add them all up.

Strawberries : <em>$</em><em>7</em><em>.</em><em>4</em><em>7</em>

Blueberries : <em>$</em><em>6</em><em>.</em><em>3</em><em>8</em>

Pineapple : <em>$</em><em>1</em><em>9</em><em>.</em><em>9</em><em>6</em>

<em>Total</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>$</em><em>3</em><em>3</em><em>.</em><em>8</em><em>1</em>

<h2><em>Hope</em><em> </em><em>This</em><em> </em><em>Helps</em><em>!</em></h2>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What are the prime numbers of 200 and 210
    7·1 answer
  • Order 1.09,1.9,and 1.1 from least to greatest
    5·2 answers
  • Which shape has opposite sides that are parallel and 4 sides that are always the same length? A. parallelogram B. rhombus C. tra
    7·1 answer
  • Misty has 10 shirts and 4 pairs of pants. Write the ratio of her shirts to pants in simplest form. 10 to 4 2 to 5 5 to 2 4 to 10
    9·1 answer
  • How do i write this in standard form? (12-11x-5x^5)-(4x^4+8x-4x^5+2x^3-1)
    9·1 answer
  • 12 yellow balls and 9 red balls are placed in an urn. Two balls are then drawn in succession without replacement. What is the pr
    10·1 answer
  • Two students in mr d'alsesandro's class were asked to write an equivalent expression for the expression (a-6) (a-4). identify th
    12·1 answer
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • Solve<br> I need it really quickly
    6·2 answers
  • I need help with this​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!