1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
3 years ago
7

A 25 lb. bag Balkfoods Small Red Beans cost $52.92. What is the unit price per Ib?

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]3 years ago
8 0

Answer:

$2.1 per pound

Step-by-step explanation:

price/pounds

52.92 / 25 = 2.1

You might be interested in
Question 4 of 25
soldi70 [24.7K]

Answer:

D)graph c

Step-by-step explanation:

it's my opinion do not take it as important

7 0
2 years ago
Find the equation (in terms of x ) of the line through the points (-2,5) and (3,4)<br> y=
Alja [10]

Answer:

y = (-1/5)x + 23/5

Step-by-step explanation:

Given:

Two points;

(-2,5) and (3,4)

Find:

Equation of slope

Computation:

y = mx + b

5 = m(-2) + b

5 = -2m + b .......... Eq1

4 = m(3) + b

4 = 3m + b .......... Eq2

Eq2 - Eq1

-1 = 5m

m = -1/5

5 = -2m + b

5 = -2(-1/5) + b

5 = 2/5 + b

b = 23/5

y = mx + b

y = (-1/5)x + 23/5

3 0
3 years ago
HELP ME ASAP PLEASE!!!!
Wewaii [24]
-(1/2)p<-16

Divide both sides by the coefficient of p. Flip the inequality sign because you are dividing a negative number.

p>32

Final answer: A
6 0
4 years ago
Need help from 7-9 pls
expeople1 [14]

Answer:

b 5 a 6 b 7

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Vina is asked to graph this system of equations:
NISA [10]

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

You'll find one solution for this, so this system has one solution

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the greatest common factor of 18,42,24?
    7·1 answer
  • Graph the line y= -3x - 2
    8·1 answer
  • Simplify this expression: (-2 - 8x) + (-4x - 10)
    10·2 answers
  • What’s the diameter of a circle 5in
    13·2 answers
  • Mike and Michaela left a 15% tip on their bill for dinner together. The amount of the tip was $10.50. Makes dinner cost $40. If
    14·1 answer
  • Explain how probability can be used to help a sales person forecast future sales. ( 60 Points )
    6·2 answers
  • What is the value of X? any help would be great:)
    9·2 answers
  • rodeney is burning a music CD . The CD holds at most 90 minutes of music . Rodney has already selected 55 minutes of music . wri
    9·1 answer
  • Given: f(x) = x 2, g(x) = x + 6, h(x) = 7<br><br> Find h{g[f(x)] }.<br><br> a. 7<br> b. 20<br> c. 55
    5·2 answers
  • Jared is using a 10ft rope
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!