Answer:
4
Step-by-step explanation:
First calculate the price of one pound of apples
24/5
= $4.80
Then multiply it by 6
6 x 4.80
Your price is $28.80
Answer:

Step-by-step explanation:
it's so simple dude
The correct answer is C. <span>f(x)=20(35)x</span>
This is exactly like the one with the 'n's that you posted yesterday.
I guess you didn't get enough help on that one to understand it.
<span><u>7k/8 - 3/4 - 5k/16 = 3/8</u>
3/4 is the same as 6/8.
Add it to each side of the equation:
7k/8 - 5k/16 = 9/8
Multiply each side by 16 :
14k - 5k = 18
Add up the 'k's on the left side:
9k = 18
From this point, you can proceed directly to the numerical value of 'k'
if you need it.<u />
In your question, you said you need help, and I showed you how to
strip the problem down so that the only thing left is ' k = something '.
Giving you the answer is no help. Nobody actually needs the answer.
</span>