1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
3 years ago
14

The Freeman family is barbecuing veggie burgers, corn cobs, and mushroom caps in their local park. If 3/8 of the items barbecued

or veggie burgers, and 1/3 of the items barbecued or corn cobs, what fraction of barbecued items are mushroom caps?
Mathematics
1 answer:
algol [13]3 years ago
7 0

Answer:

7/24

Step-by-step explanation:

Let

total items barbequed = 1

Veggie burgers = 3/8

Corn cobs =1/3

Mushroom caps = x

Veggie burgers + corn cobs + x = 1

3/8 + 1/3 + x = 1

9+8 /24 + x = 1

17/24 + x = 1

x= 1 - 17/24

=24-17 /24

= 7/24

x = 7/24

Fraction of barbequed items that are mushroom's is 7/24

You might be interested in
Will give brainiest lol
Nat2105 [25]

Answer: 4 1/6 = 6/25

5 5/6 = 6/35

1 5/6= 6/11

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate the expression below when x = 9 and y = 12. <br> 4(x + 6) - 3(y + 4)
Viefleur [7K]
The answer would be 12
8 0
3 years ago
What is the BEST evidence that the author would make a good sportswriter?
Nikolay [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

The poem itself, which is a funny description of sports.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 32 red or blue marbles in a bag. The number of red marbles is 4 more than 3 times the number of blue marbles. Write an
eimsori [14]

Answer:

# red marbles = 25

# blue marbles = 7

Step-by-step explanation:

r + b = 32

r = 4 + 3b

substitute '4 + 3b' for 'r' in the 1st equation

4 + 3b + b = 32

4 + 4b = 32

4b = 28

b = 7

red = 32 - 7

r = 25

5 0
3 years ago
Can someone explain to me how to solve inequalities with variables on both sides
Stolb23 [73]
First, apply the distributive property to the left side of the inequality. Multiply each of the two numbers inside the parentheses by 6 and then add those products. Next, subtract -24 from both sides. Then, to get \begin{align*}x\end{align*} by itself on one side of the inequality, you need to divide both sides by 6.
5 0
4 years ago
Other questions:
  • noel needs 1/3 cup of butter for one loaf.she will make 8 loaves. how many cup de butter will she need?
    9·1 answer
  • Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
    8·1 answer
  • What is a answer that has been rounded calked
    12·1 answer
  • There are 28 students in Mr. Flynn’s class. The ratio of his students who are in the play to those who are not in the play is 2:
    14·2 answers
  • Which of the following is the SIMPLEST form of 1000:50 in whole number terms? 200:1 20:1 950:1 2:1
    10·1 answer
  • How we all doing? Can someone explain Graphs!
    6·2 answers
  • Which picture shows a rotation of the flag?
    8·1 answer
  • Need help with these 5 questions any help with any of these is a big help!
    8·1 answer
  • 56 + (-56)<br> Find each sum
    7·1 answer
  • 6+2 divided by 15 (76 x 100)= ??
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!