1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
13

How do you solve this

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]3 years ago
3 0

Answer: it’s 65 degrees

Step-by-step explanation: The angles 6 and 3 are alternate interior angles (basically their the same measure) so both will be 65 degrees!

You might be interested in
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
cricket20 [7]

Answer:

The answer is H

Step-by-step explanation:

Next time pls ask real question

8 0
2 years ago
Find missing angle measure
Amiraneli [1.4K]

Answer:

125°

Step-by-step explanation:

Angle NMP and angle LMK are equal as they are vertical angles!

When straight lines intersect one another, the angles are the same.

7 0
2 years ago
Please answer it. Thank you
Finger [1]

Answer:

5x + 1 + 90 + 7x - 7 \\ 12x + 84 \\ 12x =  - 84 \\ x = 7

8 0
2 years ago
you roll a fair 6-sided die. What is P ( roll a 2 )? if necessary round your answer to 2 decimal places.
xxTIMURxx [149]

Answer:

16.66%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sledgehammer weighs 18 pounds on Earth and 4 pounds on the planet Namar. Which of the following proportions could you use to d
julia-pushkina [17]
18/4 = 100/w
4/18 = w/100

both A and B
5 0
3 years ago
Other questions:
  • which expression is not equal to the expression shown? 3 to the 3rd power divided by 3 to the negative 4th power. Need the answe
    12·1 answer
  • Find the equation of the line that is perpendicular to the line x+3y+10=0 and goes through the point (5,-1)
    9·1 answer
  • How do you solve (2z-3)(4z-7)=0
    14·2 answers
  • Can you make an equilateral right triangle
    5·1 answer
  • Find unit rate. $2.40 for 12 eggs
    8·1 answer
  • In a class there are x amount of students. z amounts of these students are ( y+1 ) years old. The rest of the students are y yea
    10·1 answer
  • URGENT
    10·1 answer
  • I love you. You are worth it.
    11·2 answers
  • Helpp i dont want to fail math
    7·1 answer
  • Which system of inequalities represents the graph?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!