1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
3 years ago
7

What is the percent of a hot dog? To show the price went down, use a negative number. 2000: $250 and 2015: $2.00

Mathematics
1 answer:
Lerok [7]3 years ago
8 0

Answer:

The percentage of the hot dog decreased by 20%

Step-by-step explanation:

20% of 2.50 is 50 cents, meaning that the price went down by 50 cents.

Hope this helps!

You might be interested in
2.37 / x = 1<br> What is x?
NeTakaya

Answer: 2.37

Step-by-step explanation:

Multiply each side by x to get  rid of the denominator on the left side.

You get:

2.37 = 1x

1x = x

Therefore, 2.37 = x.

Also, any number divided by itself must be 1.  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What the answer is? Please answer fast!
gulaghasi [49]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

it includes all the combinations.

4 0
3 years ago
ROBL0X IS DOWN PLEASE HELP IM GOING CRAZY
Mademuasel [1]

Answer:

ITSZ OKAYYY CALMM DOMWW

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through the points f(4) = 6 and f(-2) = 8.
leonid [27]

Answer:

slope = - \frac{1}{3}

Step-by-step explanation:

given f(4) = 6 and f(- 2) = 8 , then 2 points on the line are

(4, 6 ) and (- 2, 8 )

calculate slope m using the slope formula

m = \frac{y_{2}-y_{1}  }{x_{2}-x_{1}  }

with (x₁, y₁ ) = (4, 6 ) and (x₂, y₂ ) = (- 2, 8 )

m = \frac{8-6}{-2-4} = \frac{2}{-6} = - \frac{1}{3}

6 0
2 years ago
The cost of 4 pounds of grapes is $24.36.wgat is the constant of proportionality
IRINA_888 [86]
The answer
A:6.09

Th explanation
Divide 24.36 by 4 and that’s what you get
6 0
3 years ago
Other questions:
  • If someone could answer this problem and explain how to do it that would be a HUGE help thanks-
    9·2 answers
  • Help me please don't understand geometry and I have a test tomorrow
    9·1 answer
  • Brett's retirement party will cost $14 if he invites 7 guests. If there are 10 guests, how much will Brett's retirement party co
    14·1 answer
  • a penguin walks south. It completes the first 1/2 mile in 1/5 hour and continues walking at the same rate. What is the penguin's
    14·1 answer
  • 1/2 hour :$1.25 what is the unit rate per hour
    14·2 answers
  • Plz show work and help me
    14·2 answers
  • Use the​ slope-intercept form to graph the equation y=3/7x+3
    12·1 answer
  • NEEEEEEEEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
  • Which of the following can be used to show a cause-and-effect relationship between two variables?
    12·2 answers
  • 2/7 = 4/5 + 1/7 q answe for q
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!