1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
7

How to Find f(-2) if f(x)=3^x

Mathematics
2 answers:
Mkey [24]3 years ago
5 0
F(−2)=14. Explanation: substitute x=− 2 into f(x). f(−2)=(3×(−2)2)−(−2). ××=(3×4)+2=12+2=14 .
KengaRu [80]3 years ago
3 0

Answer:

f(-2) = 0.1111

Step-by-step explanation:

f(x)  = 3^x

f(-2) = 3^-2

f(-2) = 0.1111

Tell me if I am wrong.

Can I get brainliest

You might be interested in
Which of the following equations below has a slope of 1/3
Sidana [21]

Answer:

i think it 3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the slope of a line perpendicular to line B
NemiM [27]

Answer:


Step-by-step explanation:

Where is line B?

3 0
3 years ago
65% convert to a fraction
I am Lyosha [343]

Answer:

\frac{13}{20}

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $3.45 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Vlad [161]

Answer:

Cost of 4 muffins = $3.45

Cost of 12 muffins = (3 sets of  x 4 muffins = 12)

Cost of 3 sets of muffins = $3.45 x3 = $10.35

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write a ratio as a ratio of whole numbers in lowest terms <br> $1.00 to $1.50
Hatshy [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

50

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Check all that apply. If sec=13/12, then:
    11·2 answers
  • What is 36 pieces of candy for 6 children as a unit rate?
    12·1 answer
  • Whats 15= -15 - 8u equals to?
    6·1 answer
  • Holland added three decimals that made a sum of 2. One of the decimals was 0.34. What are two other decimals Holland could have
    5·2 answers
  • What is the value of the expression |x| + |y + z| when x = –6, y = –3, and z = –5?
    11·1 answer
  • Plz help with this question I will give brainliest answer
    9·1 answer
  • ANSWER BOTH CORRECTLY!! PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP THERE IS 2 QUESTIONS
    14·1 answer
  • Albert makes 20 kg of sweets in 5 weeks. If he continued to make sweets, how much would he have after 10 weeks?
    14·1 answer
  • Cheryl borrowed $7,000 from her parents to purchase a car interest free. she makes one payment on the loan to her parents each m
    8·1 answer
  • Whats the solution to 4(0.8x+2.5)&lt;2(0.125x-0.9)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!