1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
6

In a school , the ratio of a soccer players to volleyball players is 4:1

Mathematics
2 answers:
scoundrel [369]3 years ago
8 0

Answer: The number of soccer players is four times the number of volleyball players .

Step-by-step explanation:

Given : In a school , the ratio of a soccer players to volleyball players is 4:1.

i.e. \dfrac{\text{Number of soccer players}}{\text{Number of volleyball players}}=\dfrac{4}{1}

Let Number of volleyball players be x.  (1)

Then , \dfrac{\text{Number of soccer players}}{\text{x}}=\dfrac{4}{1}

Multiply x to the both sides , we get

\text{Number of soccer players}= 4\times x

From (1) , we have

\text{Number of soccer players}= 4\times\text{Number of volleyball players}

Hence, The number of soccer players is four times the number of volleyball players .

sladkih [1.3K]3 years ago
5 0
There are 4 times as many soccer players as there are volleyball players.
You might be interested in
Someone help me!!!
VLD [36.1K]

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Step-by-step explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gabe went to the amusement park with $40 to spend. His ticket cost $26.50. Write and solve an inequality to show how much he mig
Goshia [24]
<h3><u>An inequality to show how much he might spend on souvenirs and snacks is:</u></h3>

x\leq 13.5

<h3><u>Solution:</u></h3>

Given that,

Gabe went to the amusement park with $40 to spend

His ticket cost $26.50

Therefore,

Total amount she has = $ 40

Ticket cost = $ 26.50

Let "x" be the amount he might spend on souvenirs and snacks

Therefore,

Remaining amount = 40 - 26.50

Remaining amount = 13.5

Thus she can spend less than or equal to $ 13.5 on souvenirs and snacks

Which is represented in inequality as:

x\leq 13.5

Thus the inequality is found

4 0
3 years ago
How many warnings can you get before your banned from brainly?
shutvik [7]
I really don’t know but my guess is 3
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What decimal number is represented by the shaded part
Anna11 [10]

Answer:

The decimal that represents the shaded portion of the figure is 0.75.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the missing angle in the triangle
Anarel [89]
The correct answer is 61
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the necessary criteria for a line to be perpendicular to the given line and have the same y-intercept?
    14·2 answers
  • Find the value of x in the triangle shown below. Help me Geometry question please!!​
    10·1 answer
  • A brother and a sister are in the same math class. There are 9 boys and 8 girls in the class. One boy and one girl are randomly
    9·1 answer
  • What is the solution set for this linear-quadratic system of equations?
    10·1 answer
  • Erin mixed 2.69 grams of salt into a pot of soup she was cooking. Before she served the soup, Erin added 0.7 grams of salt. How
    14·1 answer
  • Write the slope-intercept form of the line that has a slope of 2 and intersects the line, 2x - 3y = 6 at x = 3.
    5·1 answer
  • Help please, :(((((((((((((((((((
    5·2 answers
  • Person to get this question right will get brainliest: If I have 4 moles of a gas at a pressure of 5.6 atm and a volume of 12 li
    14·2 answers
  • Is a 39 Celsius body temperature higher than normal 98 Fahrenheit??<br><br> Yes or No
    5·1 answer
  • Dwayne estimated his mass as<br> 6 kilograms. Is his estimate reasonable? Explain your answer.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!