Answer:
4 pack priced at £2.04 is the better pack
Step-by-step explanation:
2.04/4=£0.51 per roll
4.68/9=£0.52 per roll
<h3><u>An inequality to show how much he might spend on souvenirs and snacks is:</u></h3>

<h3><u>Solution:</u></h3>
Given that,
Gabe went to the amusement park with $40 to spend
His ticket cost $26.50
Therefore,
Total amount she has = $ 40
Ticket cost = $ 26.50
Let "x" be the amount he might spend on souvenirs and snacks
Therefore,
Remaining amount = 40 - 26.50
Remaining amount = 13.5
Thus she can spend less than or equal to $ 13.5 on souvenirs and snacks
Which is represented in inequality as:

Thus the inequality is found
I really don’t know but my guess is 3
Answer:
The decimal that represents the shaded portion of the figure is 0.75.
Step-by-step explanation: