1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
2 years ago
14

Fernando purchased 1 pound of dried cranberries and 4 pounds of almonds to make a trail mix. Cranberries cost $4 per pound and a

lmonds cost $5 per pound. What is the price per pound of the trail mix?
Mathematics
2 answers:
Blizzard [7]2 years ago
7 0
$4.80 per lb. I think
love history [14]2 years ago
7 0

The correct answer is $4.80

You might be interested in
1131 divided by 29 \
Goshia [24]
Answer:39

Hope it helps :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3+8-4x2-12 <br> Put parentheses to get the answer 2
sesenic [268]
(3+8-4)x2-12 =2 the answer is 2
5 0
3 years ago
Estimate the solution to the system of equations 7x−y=7 x+2y=6 ​i need help
Yanka [14]

Answer:

(4/3, 7/3)

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right  

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtraction Property of Equality

<u>Algebra I</u>

  • Terms/Coefficients
  • Coordinates (x, y)
  • Solving systems of equations of using substitution/elimination

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define Systems</u>

7x - y = 7

x + 2y = 6

<u>Step 2: Rewrite Systems</u>

Equation: x + 2y = 6

  1. [Subtraction Property of Equality] Subtract 2y on both sides:                    x = 6 - 2y

<u>Step 3: Redefine Systems</u>

7x - y = 7

x = 6 - 2y

<u>Step 4: Solve for </u><em><u>y</u></em>

<em>Substitution</em>

  1. Substitute in <em>x</em>:                                                                                                7(6 - 2y) - y = 7
  2. Distribute 7:                                                                                                    42 - 14y - y = 7
  3. Combine like terms:                                                                                       42 - 15y = 7
  4. [Subtraction Property of Equality] Subtract 42 on both sides:                    -15y = -35
  5. [Division Property of Equality] Divide -15 on both sides:                             y = 7/3

<u>Step 5: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Define original equation:                                                                               x + 2y = 6
  2. Substitute in <em>y</em>:                                                                                                x + 2(7/3) = 6
  3. Multiply:                                                                                                           x + 14/3 = 6
  4. [Subtraction Property of Equality] Subtract 14/3 on both sides:                  x = 4/3
7 0
3 years ago
B. If Café Mocha charges $1.98 for each cup of coffee, how
dimaraw [331]

Answer:

Hi! I really love ur work and hope it goes well. I wanted to order a custom cake for my parents anniversary and it's there 18 years together happily ❤. I wanted a custom cake and the I want i

4 0
2 years ago
Create a number line. Plot the following numbers on the number line: 5, -10, 20, -5, 0, 10, -20
Goryan [66]
-20,-10,-5,0,5,10,20
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help 1st grade homework
    11·2 answers
  • 9 divided by blank equals 5/9 what is the blank?
    5·1 answer
  • What is the point-slope form of an equation with the slope of 3/5 that passes through the point (10, –2)?
    8·1 answer
  • How much did the apples cost altogether
    13·1 answer
  • There are 4 roads leading from Bluffton to​ Hardeeville, 6 roads leading from Hardeeville to​ Savannah, and 5 roads leading from
    11·1 answer
  • jose built a patio in his backyard.he use square tiles to build it.he has 4 rows and 3 columns. how many square tiles did jose u
    11·1 answer
  • Distribute and combine like terms 3(2x + 4) + 2x - 4
    5·2 answers
  • Leila's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Leila $5.85 per pound, and type
    13·1 answer
  • David used exactly 8 cups of flour to make 6 loaves of bread. How many loaves of bread can he make with 12 cups of flour?
    7·1 answer
  • Help pls now points are 30
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!