1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
13

A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen

Mathematics
2 answers:
sergij07 [2.7K]3 years ago
6 0

Answer:

$0.46 per pen

Step-by-step explanation:

6 pens : $2.76

1 pen : $x

x/1 = 2.76/6

x = $0.46

salantis [7]3 years ago
6 0

Answer:

£0.46.

Step-by-step explanation:

you have to do 2.76/6 which equals 0.46. So £0.46 per pen

You might be interested in
-(m-6)=3m+14 what is m
natta225 [31]
The answer is
- m + 6 = 3m + 14
- 4m = 8
m =  - 2
8 0
3 years ago
The overnight temperature in Tampa never reached below 40 f during November which inequality shows that
lions [1.4K]
First you to explain what your trying to say. you said that The overnight temperature in Tampa never reached below 40 f during November which inequality shows that? does it end there? shows what? I have no idea I can not add, subtract, times, or divide. Can you tell me the rest of you question so i can answer?
7 0
3 years ago
Simprury<br>20 s)<br>2<br>6 600J​
earnstyle [38]

Answer:

opo miss sorry di ko po Alam yan

sorry

po

5 0
2 years ago
How many elements must a set have if the number of proper subsets of the set is one half of the total number of subsets of the​
lora16 [44]
The set  X = { x , {x} }  would, I think,  fit the Bill
So its 2 elements
6 0
3 years ago
Name the property that is shown by the following expression (9x3)x4=9x(3x4)
o-na [289]

Answer:

factorisation

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The height of a tree at time t is given by a twice-differentiable function H, where H(t) is measured in meters and t is measured
    5·2 answers
  • Now 11. why is math so hard
    14·1 answer
  • If Tina traveled 1,400 miles in 7 hours on her plane flight to her vacation destination, how fast was the plane traveling?
    11·1 answer
  • The fourth term of an=(1/2)^n is
    9·2 answers
  • Help asap i will give brainliest
    8·2 answers
  • I need this answer as soon as possible
    5·1 answer
  • What is the area of a square with a side length of 7 units
    5·1 answer
  • If ⅔ part of a land cost Rs 45000 find the cost of ⅘ part of land​
    14·1 answer
  • Dr. King was born in Atlanta, Georgia. What is the distance in miles from Washington, DCto Atlanta, Georgia?
    6·1 answer
  • R(6 1/2)=5(6 1/2) - 3.5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!