A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
2 answers:
Answer:
$0.46 per pen
Step-by-step explanation:
6 pens : $2.76
1 pen : $x
x/1 = 2.76/6
x = $0.46
Answer:
£0.46.
Step-by-step explanation:
you have to do 2.76/6 which equals 0.46. So £0.46 per pen
You might be interested in
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
8 cups of water
Explanation:
2 cups of water = 3 cups of flour
x cups of water = 12 cups of flour
12/3=4
2x4=8
1.99p = x
x = total cost
1.99p = 1.99 per pound of grapes.
1792=3x+14
I’m not sure that’s all the way correct