1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
2 years ago
13

A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen

Mathematics
2 answers:
sergij07 [2.7K]2 years ago
6 0

Answer:

$0.46 per pen

Step-by-step explanation:

6 pens : $2.76

1 pen : $x

x/1 = 2.76/6

x = $0.46

salantis [7]2 years ago
6 0

Answer:

£0.46.

Step-by-step explanation:

you have to do 2.76/6 which equals 0.46. So £0.46 per pen

You might be interested in
Which point is NOT a solution of the inequality graphed below?
Murljashka [212]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A recipe calls for 2 cups of water for every 3 cups of flour. How much water is needed if you use 12 cups of flour?
Tju [1.3M]

Answer:

8 cups of water

Explanation:

2 cups of water = 3 cups of flour

x cups of water = 12 cups of flour

12/3=4

2x4=8

6 0
2 years ago
Grapes coast 1.99 per pound. write an expression for the coast of grapes
ELEN [110]

1.99p = x

x = total cost

1.99p = 1.99 per pound of grapes.

3 0
3 years ago
Log2 64=6 if aB =c ?
olga_2 [115]

\log_ac=b\iff a^b=c\\\\\log_264=6\iff2^6=64

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A deadly bacteria doubles in size every 3 hour. If there were initially 14 spores present, how long will it take for the number
Len [333]
1792=3x+14
I’m not sure that’s all the way correct
7 0
2 years ago
Other questions:
  • A 20-minute TV program consists of two commercials, each 1 3/4 minutes long, and three equal‐length entertainment segments. How
    13·1 answer
  • HELP I WILL MARK YOU AS A BRAINLIEST I KNOW IM SO DUMB!!
    10·2 answers
  • Logan ate1.438 pounds of grapes his brother Ralph are 1.44 pounds of grapes which brother are more grapes
    7·2 answers
  • Please help me answer these 2 questions
    8·1 answer
  • What is this can anyone help me
    8·1 answer
  • Simplify the algebraic expression 8y-2(y+4)
    6·2 answers
  • Tìm điều kiện xác định để phân thức A=(1/x-2-2x/4-x^2+1/2+x).(2/x-1)
    14·1 answer
  • Pls help me ASAP and ill give brainliest
    13·1 answer
  • Model this equation using a visual model. <br> 4x + 8.46 = 2x + 15.62
    15·1 answer
  • Find the number of units in the length of diagonal $DA$ of the regular hexagon shown. Express your answer in simplest radical fo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!