1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
5

HELP!!! I don’t understand this question!

Mathematics
1 answer:
natka813 [3]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(2^6)^-5 is the expression that should be multiplied

You might be interested in
What is the equation of a line with a slope of -1 and a y-intercept of -5​
g100num [7]

Answer:

-x-5

Step-by-step explanation:

Not even going to explain this

8 0
3 years ago
PLZZZZZZZ HELP ASAP Figure JKL is reflected about the y-axis to obtain figure J’K’L’: A coordinate plane is shown. Triangle JKL
Ierofanga [76]

Answer:

A i think

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vanessa started with $800 in a bank account that does not earn interest. In the middle of every month, she withdraws 14 of the a
Nataliya [291]
An =800 *an-1 an a1=14
3 0
3 years ago
7 inches, and one of the legs is inches. Find the length of the other leg.
ankoles [38]
Is it a chair? if so it's 7
5 0
3 years ago
Can someone help me with this right answer only and please explain it too
sineoko [7]

Answer:

g(6) = 71

f(11) = 62

Step-by-step explanation:

Let's solve g(6) first

Plug 6 into x

g(6) = 2(6)^2 - 1

g(6) = 2(36) - 1

g(6) = 72 - 1

g(6) = 71

Now let's solve f(11)

f(11) = 5(11) + 7

f(11) = 55 + 7

f(11) = 62

<em>Thus, out answers are 71 and 62 respectively</em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The product of the page numbers on two facing pages of a book is 272272. find the page numbers.
    6·1 answer
  • A spacecraft travels at a speed of 5 x 10^4 miles per day. How long will it travel in 1.5 x 10^2 days?
    14·1 answer
  • The price of your favorite jeans was $35 last month. This month the price was $42. What is the percent change from last month to
    11·1 answer
  • an art teacher had 2/3 gallon of paint to pour into containers. if he poured 1/8 gallon of paint into each container until he ra
    9·1 answer
  • A box contains red marbles. 8 green marbles 4 blue marbles and 3 yellow marbles. If 2 marbles are randomly selected without repl
    8·1 answer
  • What is 9.65+ -10.1​
    11·1 answer
  • Carlos went to buy a television the same size as his friend’s. When he got to the store, he found that televisions are measured
    9·2 answers
  • A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?
    10·2 answers
  • (20 POINTS)which equation best matches the model of the sum of the fraction​
    13·1 answer
  • A farmer is building a fence to enclose a rectangular area against an existing wall. Three of the sides will require fencing and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!