1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
6

Estimate 15 square root to the nearest ten

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
3 0
4....................................................
You might be interested in
When a bakery opened this morning the ratio of pineapple muffins to the number of mango muffins was 3:2. After 144 pineapple muf
Elena L [17]
3x-\ pineapple\\
2x-\ mango\\\\
after\ selling\ 144\ pineapple:\\
3y-\ pineapple\\
5y-\ mango\\\\
3x-144=3y\ \ | add\ 144\\
2x=5y\\\\
3x=3y+144\ \ \ | divide\ by\ 3\\
2x=5y\\\\
x=y+48\\2x=5y\\\\
2(y+48)=5y\\
2y+96=5y\ \ \ | subtract\ 2y\\
96=3y\ \ \ | divide\ by\ 3\\
32=y\\
x=32+48=80\\\\
There\ were\ 240\ pineapple\ muffins.

6 0
3 years ago
The cost of 28 pounds horse feed is 63.28 what is the per pound of horse feed
Bas_tet [7]
$2.26 pounds of horse feed
8 0
3 years ago
Please choose an answer below.<br> A) 3.4 <br> B) 36.0 <br> C) 38.6 <br> D) 41.2
schepotkina [342]

Answer:

It would be D.

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!!

6 0
3 years ago
You have 636.3 g of pennies and each penny weighs 3.03g. how many pennies do you have
nalin [4]
Total weight=number of pennies times weight of 1 penny
total weight/weight of 1 penny=number of pennies
636.3/3.03=210

210 pennies
8 0
3 years ago
Solve 1 + 8x = –16 – 2x – 7x.
NeX [460]
Your answer is B. x= -1
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If point H is translated 4 units to the left and 8 units up, what are the coordinates of H?
    12·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Use method of completing the square to transform quadratic equation into form (x+p)^2=q.
    12·1 answer
  • Distance around an unmarked circle can be measured (always, sometimes, never)
    9·2 answers
  • Calculate the total surface area of the triangular pyramid.
    13·1 answer
  • A motorcycle can travel 48 miles for every gallon of gas used
    12·1 answer
  • Can someone please help me?
    9·1 answer
  • M&amp;N are both odd numbers. Which of the following is true? A M+N = odd number
    7·1 answer
  • When should i avoid using the equivalent symbol in math problems?​
    14·2 answers
  • Find the standard equation for the circle having the given center and radius.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!