1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivolga24 [154]
3 years ago
6

After water What is the most important materials in cells

Chemistry
2 answers:
Lynna [10]3 years ago
8 0
All cells need oxygen for respiration. It is the process of respiration that releases the energy needed for the cell's activities. Also needed for respiration is glucose, the substance that is broken down to release energy.
Artist 52 [7]3 years ago
5 0

Answer:

air

Explanation:

air gives as life.hhhhh&hhhhhhhhhhhhhhhhhhh

You might be interested in
ethanol is a common laboratory solvent and has a density of 0.789 g/mL. what is the mass, in grams, of 151 mL of ethanol
natta225 [31]
<em>V = 151 mL = 151 cm³</em>
<em>d = 0,789 g/mL = 0,789 g/cm³</em>
--------------------------------------

d = m/V
m = d×V
m = 0,789×151
<u>m = 119,139g</u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have 55 grams of glucose(C6H12O6). How many grams of oxygen do you have?
zubka84 [21]

Answer:

Mass of oxygen in glucose = 29.3g

Explanation:

Mass of glucose given is 55grams.

We are to find the mass of oxygen in this compound.

In the compound we have 6 atoms of oxygen.

Solution

To find the mass of oxygen in glucose, we calculate the formula mass of glucose. We now divide the formula mass of the oxygen atom with that of the glucose and multiply by the given mass to find the unkown mass.

Atomic mass of C = 12g

                           H = 1g

                           O = 16g

Formula mass of C₆H₁₂O₆ = {(12x6) + (1x12) + (16x6)} = 180

             Mass of O in glucose = \frac{6x16}{180}  x 55

                                                  = \frac{96}{180} x 55

                                                  = 0.53 x 55

            Mass of oxygen in glucose = 29.3g

8 0
3 years ago
Which of the following electron configurations correspond to an excited state? Identify the atoms and write the full, ground sta
Aleksandr [31]
I think it’s 1s22s23p1 not sure doe
8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!
harina [27]
The pH scale is used to measure the degree of acidity or alkalinity of a solution. The scale runs from 0 (very acidic solutions can have a negative pH) to 14 (very alkaline solutions can have a pH higher than this), while a neutral liquid such as pure water has a pH of 7. The pH is linked to the concentration of hydrogen ions (H +) in the solution. Diluting an acid or alkali affects the concentration of H +<span> ions in a solution and therefore affects the pH. In this activity, we will investigate how diluting an acid or alkali affects the pH.
Hope this helps:D
Have a great rest of a brainly day!</span>
8 0
3 years ago
Sara is making an omelet. She cracks open 6 eggs and places them in a bowl. She adds some milk, salt, and pepper to the eggs and
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:  Well then I guess Sara is having a good breakfast

Explanation: what was the point of this question?

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with this question please
    6·1 answer
  • Which element would most likely have chemical properties similar to that of fluorine (F)?
    15·2 answers
  • The ph of lemon juice is approximately 2.4. at this ph, the hydronium ion concentration is closest to which value? 1. 250 m 2. 4
    11·2 answers
  • Which of the following symbols would be included in the noble gas notation for an element that had valence electrons in the 5s s
    14·2 answers
  • Please help!! A lot of points!!
    10·1 answer
  • Which predictions can most likely be made?
    11·2 answers
  • Sea arches and sea stacks provide evidence of weathering and erosion. In three to five sentences, explain the roles weathering a
    11·1 answer
  • Besides plants, do other organism get their energy directly from the Sun?<br> yes or no
    12·2 answers
  • All of the following are reasons why equations or balanced EXCEPT
    12·1 answer
  • Find the unit price: 12 eggs for $3. How much is the cost per (one) egg?.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!