1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka2103 [35]
3 years ago
12

Which is rounded to 45,000? (Round whole number)

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
7 0

Answer:

B. 45,032

Step-by-step explanation:

Rounding to the nearest thousand, we look at the hundreds place

A. 45,732

7>5 so we round up

46,000

B. 45,032

0<5 so we leave it alone

45,000

C. 44,343

3 <5 so we leave it alone

44,000

D. 44,459

4 <5 so we leave it alone

44,000

You might be interested in
Select the correct answer.
Zigmanuir [339]

Answer:

E. 6

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
An electrician needs 18.25 feet of wire for each outlet she installs. How man can she install with a 50 ft spool of wire?
jolli1 [7]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Ok, so if we know how much wire is needed for one outlet, we must figure out how many 18.25s fit into 50 ft of wire.

18.25*2=36.5

18.25*3=54.75 which is over 50 so it cannot possibly be more than 2.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 27÷2356 with the work
Charra [1.4K]
Math answers to fraction 2356 divided by 27 can be calculated as follows.

2356/27 math problems division = 87.2592592593. Therefore 87.2592592593 to 2 decimal places= 87.26

2356/27 divided by 2 » (2356/27) ÷ 2 » 87.2592592593 ÷ 2 = 43.6296296296 .

5 0
3 years ago
Identify the solutions to the equation
Fed [463]

the answer would be D.

Hope this helps! :)

~Zane

5 0
3 years ago
A satellite television company charges a one-time installation fee and a monthly service charge. The total cost is modeled by th
Marat540 [252]
<span>(2) y is the total cost, x is the number of months of service, $40 is the installation fee, and $90 is the service charge per month.</span>
y = 40 + 90x

y = total cost
x = number of months of service
40 = one time installation fee
90 = monthly service charge.

Let us assume that the number of months of service is 10 months. then, the total cost would be:

y = 40 + 90(10)
y = 40 + 900
y = 940
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A print shop makes bumper stickers for election campaigns. If x stickers are ordered (where x &lt; 10,000), then the price per s
    15·1 answer
  • 09-7.5<br> Help with math
    8·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is inscribed in a circle. Angle B measures (x – 5)°, and angle D measures (3x + 5)°. Find x.
    9·2 answers
  • From midnight to 6 am , the temperature rose 8C. at 6am, the temperature was -20c. what was the temperature at midnight?
    12·1 answer
  • Triangle STV was dilated with the origin as the center of dilation to form Triangle S'T'V'. On a coordinate plane, triangles S T
    11·2 answers
  • TALK TIME: <br> 1/4 hour : $0.75 <br> What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?
    9·2 answers
  • A 40-degree angle is translated 5 inches along a vector. What is the angle measurement, in degrees, of the Image?
    7·1 answer
  • what is 23456776543211234654345676543456765434567654.5096875849 divided by 234.5678765424587654357876543 divided by 9999?
    12·2 answers
  • YA KNOW DA BEST IN SHIP IN THE WORLD IS? THATS DRAKE AND MELANIE #DELANIE. ITS DA BEST SHIP IN DA WORRRLLLD LEMME TELL ABOUT IT!
    10·2 answers
  • Please answer ASAP question is in pic^
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!