1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
8

Factor the following polynomial: 11x^2 + 22x

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
5 0
11x(x+2) should be the answer
You might be interested in
Please Help!
Pie
If you're looking for voltage at 6.6 amps, your equation would be V = 6.6R, choice D.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write a fraction that is less than 5/6 and has a denominator of eight
jonny [76]

Answer: (1/8) (2/8) (3/8) (4/8) (5/8) any of these would work

Step-by-step explanation:

all of these are lower in value in comparison to 5/6

6 0
3 years ago
4.78 gallons of milk is sold for $14.12. If you have $25.60 in your wallet. How many gallons of milk you can buy?
erastovalidia [21]

Answer:

8.67

Step-by-step explanation:

8.67 gallons roughly

14.12 divided by 4.78 is 2.95 per gallon of milk

25.60 divided by 2.95 is 8.6779 gallons of milk

5 0
3 years ago
HELLLPPPPPP MEEEEE PLEASEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nat2105 [25]

Answer:

OK

Step-by-step explanation:

I said I would help.

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the following equation in slope-intercept form.<br><br> 3x − 11y = 19
Law Incorporation [45]

Answer:

y = 3/11(x) - 19/11

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract 3x from both sides.

  • 3x-11y-3x=19-3x
  • -11y=-3x+19

Step 2: Divide both sides by -11.

  • -11y/-11=(-3x+19)/-11
  • y=\frac{3}{11}x-\frac{19}{11}

Therefore, the answer is y = 3/11(x) - 19/11.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Yesterday the number of cars sold was 6. the average number of cars sold is typically 10 per day with a standard deviation of 3
    5·1 answer
  • mike and joe are both are both plumber mike charges an initial fee of $100 plus an hour fee of $ 60. joe charges $50 plus an hou
    12·1 answer
  • Which number is sixteen thousand four hundred seventy-two in standard form?
    12·2 answers
  • River c is 500 miles longer than River d. The sum of their length is 5520 miles. What is the length for each river
    10·1 answer
  • What is the slope of a line paralle to a line with a slope of -5 /6​
    5·1 answer
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    10·2 answers
  • The square pyramid shown below has a base with sides of 121212 units. The vertical height of the pyramid is 151515 units. What i
    9·1 answer
  • Help ASAP please :())))))))
    7·1 answer
  • Analyze: 5r+ 3 when r=3
    15·2 answers
  • Jahier's Bikes rents bikes for $20.00 plus $5.00 per hour. Daniel paid $35.00 to rent a bike. For how
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!