Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Alternate exterior angles because the are OUTSIDE of the parallel lines
Answer:
Your answer is 16.05
Step-by-step explanation:
15.75 + 0.3 = 16.05
16.05 - 0.3 = 15.75
56/1.75=32
She has 32 servings. Please mark as brainliest. :)