1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
strojnjashka [21]
3 years ago
10

A column of water 10 feet tall exerts a pressure of......... pounds per square foot at the base. A - 124.8 B - 624. C - 62.4 D -

144
Mathematics
1 answer:
-Dominant- [34]3 years ago
8 0

Answer:

B. 624

Step-by-step explanation:

P = ρgh

P = (62.4 lb/ft³) (10 ft)

P = 624 lb/ft²

You might be interested in
The product of x and 2 is less than or equal to 4
MissTica
2x≤4

I'm not sure how else to help you in this situation, without you providing me with more information.  If you want the solution for x, you would just divide both sides by the coefficient of the variable, or 2, resulting in the inequality:

x ≤ 2

Hope this helps! Comment if you need to add info or have any more questions about this problem.
5 0
3 years ago
Points (−3, 5) and (3, 5) on the coordinate grid below show the positions of two players on a tennis court:
Anna35 [415]

Answer:

4.  Player 2's position is Player 1's position reflected across the y-axis; only the signs of the x-coordinates of Player 1 and Player 2 are different.

Step-by-step explanation:

Player 1's position is (-3, 5).

It means that it is 3 units left from the origin and 5 units above the origin.

Player 2's position is (3, 5).

It means that it is 3 units right from the origin and 5 units above the origin.

Hence, the two points are on the same horizontal line bisected by the y-axis.

So, Player 2's position is Player 1's position reflected across the y-axis; only the signs of the x-coordinates of Player 1 and Player 2 are different.

3 0
3 years ago
3.5 hours: $10 1/2 hour: $1.25. which is the better deal
andrey2020 [161]
3.5 hours: $10 because if a 1/2 hour equaled 1.25 : 3.5 hours would give you $7.75
8 0
3 years ago
A grocery store sells a 7 oz bag of raisins for $1.10 and a 9 oz bag of raisins for $1.46. which size bag has the lower price pe
Marysya12 [62]
7 oz bag:
110 ÷ 7 = 15.7143¢ per oz
9 oz bag:
146 ÷ 9 = 16.2222¢ per oz
So the answer is the 7 oz bag, hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe and correct the error in writing the phrase as an expression?
lesantik [10]

Answer:

12 < x

Step-by-step explanation:

In writing 12 less than a number x, the expression, 12 - x is wrong because "less than" is not the same thing as "minus" (-). Rather, the sign, "<" should have been used as follows:

12 < x.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which rule describes the composition of transformations that maps JKL to J”K”L”
    9·2 answers
  • Wich is the measure of an angle that cuts off 1/4 of a circle
    6·2 answers
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    8·1 answer
  • Which sign makes the statement true?
    13·1 answer
  • You have an allowance of $15.00 per week. You are in a bowling league that costs $6.50 each
    13·1 answer
  • Can anyone help me with this​
    15·1 answer
  • What is the value of b in the equation b+8=13?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP<br> 2!/0!=<br> 0<br> 2<br> undefined
    15·1 answer
  • Which is the better buy?
    12·1 answer
  • · Check Your Understandin
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!