Answer:
you look at them from an angle
Answer:
x = 18
Step-by-step explanation:
Question:
The cost of 12 kg sugar is $240 what will be the cost of 3 kg sugar.
Given:
- Cost of 12 kg sugar = $240
To find?
Answer :
<u>To find </u><u>c</u><u>o</u><u>s</u><u>t</u><u> </u><u>of</u><u> </u><u>3kg sugar first we have to find cost of 1 kg sugar</u><u>.</u>
- Cost of 1 kg sugar = Cost of total no. of sugar ÷Total sugar
- Cost of 1 kg sugar = $240/12
- Cost of 1 kg sugar = $20
<u>Now Let's find cost of 3 kg sugar</u>
Cost of 3kg sugar = total no of sugar ×Cost of 1 kg sugar
Cost of 3kg sugar = 3×$20
Cost of 3kg sugar = $60
Answer:
$120
Step-by-step explanation:
Calculation for what was her commission
Since she sold the amount of $1,500 in the month of November in which we were told that she earns the commission of 8% for all sales which means that her commission will be calculated as :
Using this formula
Commission=November sales* Sales commission
Let plug in the formula
Commission=$1,500*8%
Commission= $120
Therefore what her commission will be is $120
Answer:
(a) is False (b) is true (c) is true
Step-by-step explanation: