Answer/Step-by-step explanation:
a. 3x + 13 = 12x - 2x
Add like terms
3x + 13 = 10x
3x = 10x - 13 (subtraction property of equality)
3x - 10x = - 13 (substraction property of equality)
-7x = -13
-7x = -13/-7 (division property of equality)
x = 13/7
b. 6j - 12 + 4j - 8 = 10
Add like terms
6j + 4j - 12 - 8 = 10
10j - 20 = 10
10j = 10 + 20 (addition property of equality)
10j = 30
10j/10 = 30/10 (division property of equality)
j = 3
c. 10y - 4y = 14 + 2y - 3y
Add like terms
6y = 14 - y
6y + y = 14 (addition property of equality)
7y = 14
7y/7 = 14/7
y = 2
d. 4p + 8 - 3p = 33
Add like terms
4p - 3p + 8 = 33
p + 8 = 33
p = 33 - 8 (subtraction property of equality)
p = 25
$7.18 / 2 = $3.59 per pound
.........................................
so 1 lb = $3.59
2 lbs = 2* $3.59 = $7.18
3 lbs = 3 * $3.59 = $10.77....
You can write this in a proportion way: 6/55 = x/44.
Multiply both sides by 11 to get rid of the 55 and 44: 6/5 = x/4
Now, multiply both sides by 20: 5x = 24. x = 4.8
Therefore, he can run 4.8 miles in 44 minutes.