1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
3 years ago
9

Pete ate 3/7 of a pizza if Pete ate 9 slides of the pizza how many slices were ther all together

Mathematics
2 answers:
Vinil7 [7]3 years ago
7 0

Answer:

Hi there!!

Your answer is:

<u>21 slices</u>

Step-by-step explanation:

3/7ths = 9 slices

× 7/3

1 whole pizza = 21 slices

This is called the multiplicative inverse! 3/7 × 7/3 = 1

Hope this helps!

zimovet [89]3 years ago
4 0

Answer:

21 slices

Step-by-step explanation:

given:

3/7 of a pizza ----> represents 9 slices

hence,

1/7 of a pizza -------> represents 9/3 = 3 slices

therefore

a whole pizza

= 7/7 of a pizza -------> represents 3 x 7 = 21 slices

You might be interested in
What is the slope of the line that passes through the points listed in the table?
brilliants [131]

Answer:

B. 2

Step-by-step explanation:

(4, 3) (7, 9)     M = Slope

M = \frac{y^2-y^1}{x^2-x^1}      Slope formula

M=\frac{9-3}{7-4}       Using the slope formula, plot both x and y intercepts

M=\frac{6}{3}           Slope needs to be simplified into a whole number

M=2          

4 0
2 years ago
Can someone answer this question for me?
hjlf

Answer:

That is a right angles triangle which means to get the area: multiply the base(14.1)to be the height (9.8) divided by 2.

Formula : half the base times the height given. Your answer is to be squared and don't forget the correct unit.

6 0
3 years ago
-x + 4y = 16<br> How do you solve for x
Vika [28.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

-x+4y=16

-x=16-4y

x=(16/-1)-(4y/-1)

x=-16+4y

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area of the square? A square with the left side labeled 4 units.
Liono4ka [1.6K]
Area of square is a^2
4^2 = 16
the area is 16 units
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Abby will receive a cash prize when she earns 300 bonus points at the videoshop. Abby receives 5 bonus points every time she ren
Agata [3.3K]
D. 48 she must rent 48 in order to receive the cash prize
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please solve the equation:7r^3=56 please show your work
    8·1 answer
  • I know im prolly dumb for asking but I really don't know. ok so it says,"josh has 1000 apples, his friend takes half, now with t
    5·1 answer
  • 4x + 3y - 8z<br> -5x + 7y + 10Z<br> (+) - 4x – 3y - 8z
    5·1 answer
  • One number is eight less than the second number. Twice the first is 9 more than 3 times the second. Find the numbers
    14·1 answer
  • Please help <br><br> ..............
    15·1 answer
  • I will brainliest and 10 points each
    5·1 answer
  • Help me find the area
    13·2 answers
  • 8 cupcakes cost $32. What is the unit cost per cupcake?
    10·2 answers
  • Plss help I need it ASAP<br><br>nonsense=reported ​
    7·1 answer
  • The figure below shows a circle with center C, diameter RM, secants MÒ andMÀ, and tangent ON. Which of the angles must be right
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!