4

This is because there is an imaginary 1 in front of the first sqrt.
Answer:
Price per bottle is 1.5 or $1.50
Step-by-step explanation:
To get price per unit, you just divide the amount of money spent by the items purchased. 9/6 = 1.5
Answer:
Evidently, without the calculating 5 1/5 times 2/5 would be larger than 5 1/5 since you are already gonna multiply 2/5 and that would make it larger.
Hope this helps!
Branliest would be appreciated :DD
Step-by-step explanation:
Answer:
11 1/4- pounds hamburgers can be made from 2 and 3/4 pounds of ground beef.
Step-by-step explanation:
Here, the amount of beef uses in 1 hamburger = 1/4 pound = 0.25 pounds
Total amount of beef available = 2 3/4 pounds
Now, solving the mixed fraction,we get

So, the total available beef = 2.75 pounds
Now, 
= 
So, <u>the total number of hamburgers made = 11 </u>
Hence, 11 1/4- pounds hamburgers can be made from 2 and 3/4 pounds of ground beef.