1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
3 years ago
9

The sum of two numbers is 8, and their difference is 22

Mathematics
1 answer:
lawyer [7]3 years ago
8 0

Answer:

15, -7 x=15 y=-7

Step-by-step explanation:

x+y=8, we'll come back to this

x-y=22, move y to the other side, x=y+22

now insert the value of x =(y+22) to the other equation like so, (y+22)+y=8, simplify

2y+22=8 2y=(-14), y=(-7)

Insert the value of y into the first equation again like so, x+(-7)=8, simplify

x=15

15, -7

You might be interested in
19/20 into a percentage
Westkost [7]

Answer:

it will be 95%

hope that helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which symbol correctly completes the statement? -7+2__3+(-)<br><br><br><br><br> &gt;,&lt;, =
OlgaM077 [116]

Answer:

Step-by-step explanation:

<

Hope that helps!

4 0
3 years ago
2/6 +36 Whats the answer ?​
777dan777 [17]

36 2/6

do I have to explain???

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
mrs lim had some money she spent 4/7 of it on necklace and 1/6 of her remainig money on a bracelet she then had $990 left how mu
zmey [24]

Answer:

she spent $1782

Step-by-step explanation:

first we have to find out her total money then minus 990

to get that 990 /5 then multipliedby 6 is 1188

1188 over 3 then times by 7 is 2772

2772 is the total amount of money she had. minus what she had left which is 990 she has spent 1782 dollars

4 0
2 years ago
If 5.3 pounds of nails cost $16.96 what is the price of one pound of nails?
Rom4ik [11]
$16.96÷5.3=3.2(naila)-price
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The American flag is customarily made with its width and length in the ratio of 10 to 19. Which of the following dimensions is i
    10·1 answer
  • B) 3x+2 = 2x + 13 divided by 3
    9·1 answer
  • If a bike travels 5 miles in 20 minutes, how long does it take to travel 25 miles?
    12·1 answer
  • What is the gradient of the graph shown?
    6·2 answers
  • Draw triangle pqr and name it's vertices sides and angles ​
    9·1 answer
  • A company dyes two sizes of rugs. A small rug requires 4 hours for dyeing, and a medium-size rug requires 6 hours for dyeing. Th
    12·1 answer
  • A 2-column table with 5 rows. The first column, number of snapdragons, x, has the entries 11, 12, 13, 14. The second column, num
    7·2 answers
  • Can someone please help me
    5·1 answer
  • Given m = 7 and the point (3, -1), which of the following is the point-slope form of the equation
    14·2 answers
  • Can a triangle have sides with the given lengths?<br><br> (a) 4, 7, 10<br><br> (b) 8, 9, 17
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!